Milli Türk Talebe Birliği'nin ideolojik dönüşümü ve antikomünizm (1916-1971)
The ideological transformation of National Turkish Student Union and anticommunism (1916-1971)
- Tez No: 761734
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH YAŞLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Milli Türk Talebe Birliği, Türk siyasi hayatında kendine has bir yere ve öneme sahip olan bir öğrenci birliğidir. 1916 yılında kuruluşundan 1980 yılında kapatılıncaya kadar geçen uzun süre boyunca MTTB, zaman zaman farklı siyasi ideolojileri benimsemiş ancak her zaman“milli”kimliğini korumayı başarmıştır. Önce Türkçü/Milliyetçi, daha sonra muhafazakar ve son olarak da İslamcı çizgide faaliyetlerini sürdüren MTTB, kendisini Türk gençlerini dış güçlere ve yabancı ideolojilere karşı korumakla mükellef hissetmiştir. Bu nedenle farklı siyasi akımların etkisi altında kalsa da sürekli olarak Türk gençlerinin komünizmin pençesine düşmesine engel olmak amacıyla, onlara milli şuur kazandırmayı amaçlamıştır. Türk gençlerini bu zararlı ideolojiden korumayı temel amaç olarak kabul eden MTTB, bu görevi önce devletin resmi ideolojisi olan Türkçü/milliyetçilikle, daha sonra muhafazakârlıkla ve son olarak da İslamcılıkla yürütmüştür. Kullanılan araç değişse de, 1980 yılında kapatılıncaya kadar anti-komünizm sürekliliğini korumuştur. MTTB'nin kuruluşundan itibaren yaşadığı süreçleri ve geçirdiği ideolojik dönüşümü ele alan bu çalışmamızda, Türkiye'nin yaşadığı siyasi gelişmeler ile MTTB'nin eylem ve söylemleri arasındaki benzerliklerden yola çıkarak, MTTB'nin hangi ideolojiye sahip olursa olsun asıl işlevinin daima komünizmle mücadele etmek olduğunu ortaya koymaktayız.
Özet (Çeviri)
The National Turkish Student Union is a student union that has a unique place and importance in Turkish political life. MTTB, which has gone through many different periods from its establishment in 1916 until its closure in 1980, has sometimes adopted different political ideologies, but has always managed to preserve its“national”identity. Continuing its activities first in Turkish/Nationalist, then conservative and finally Islamist lines, MTTB felt obliged to protect Turkish youth against foreign powers and foreign ideologies. For this reason, although he was under the influence of different political currents, he always aimed to bring national consciousness to Turkish youth. Because young people who do not have national consciousness fall into the clutches of communism and it is the main duty of MTTB to prevent this. MTTB, which adopted the main purpose of protecting Turkish youth from this harmful ideology, did this task first with the official ideology of the state, Turkist/nationalism, then with conservatism and finally with conservatism. as well as with Islamism. Although the tool used changed, anti-communism remained constant until it was shut down in 1980. In this study, which deals with the processes and ideological transformation of MTTB since its establishment, we reveal that the main function of MTTB is to fight against communism, no matter what ideology it has, based on the similarities between the political developments in Turkey and the actions and discourses of MTTB.