Siyasi imaj oluşturmada internet gazeteciliğinin etkisi: Ürdün ve Türkiye'deki akademisyenler üzerine karşılaştırmalı bir analiz
The effect of electronic journalism on forming political image: A comparative study between university academicians in Jordan and Turkey
- Tez No: 654627
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL PAŞALI TAŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu araştırma; Siyasi imaj oluşturmada internet gazeteciliğinin etkilerini Türk ve Ürdünlü akdemisyenlerin görüşleri doğrultusunda incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Amaç doğrultusunda ilgili literatürden faydalanılarak oluşturulan veri toplama aracı; amaçlı örnekleme yöntemi ile belirlenen Türkiye'den 103, Ürdün'den 61 olmak üzere 164 akademisyene uygulanmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 25.0 istatistik programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; siyasi imaj unsurlarından ordunun imajına internet gazeteciliğinin katkılarına yönelik Türk akademisyenlerin görüşleri daha olumlu iken parlamento imajına yönelik Ürdünlü akademisyenlerin görüşlerinin daha olumlu olduğu belirlenmiştir. Diğer siyasi imaj unsurları (siyasi olayların imajı, seçim adayının imajı, devlet başkanın imajı, ülkenin siyasi imajı, seçim kampanyalarının imajı, hükümet, siyasi partilerin imajı) açısından internet gazeteciliğinin katkılarına yönelik Türk ve Ürdünlü akademisyenlerin görüşleri benzerlik göstermektedir. Araştırmadan ulaşılan başlıca sonuçlar şunlardır: Araştırmada siyasi imaj oluşturmada internet gazeteciliğinin etkilerine yönelik Türk ve Ürdünlü akademisyenlerin duygusal ve davranışsal etkilerine yönelik görüşlerinin benzerlik gösterdiği, Ürdünlü akademisyenlerin Türk akademisyenlere göre internet gazeteciliğinin bilişsel etkilerinin daha fazla olduğu görüşünde oldukları belirlenmiştir. Türk ve Ürdünlü akademisyenlerin siyasi imaj oluşturmada internet gazeteciliği tekniklerinin katkılarına yönelik sadece haberlerde farklılık olduğu diğer tekniklere yönelik internet gazeteciliği tekniklerinin katkılarına yönelik görüşlerinin benzerlik gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Türk akademisyenler haberlerin siyasi imaj oluşturmada Ürdünlü akademisyenlere göre daha fazla katkı sağladığı görüşündedirler. Araştırmada Türk ve Ürdünlü akademisyenlerin siyasi imaj oluşturma aşamalarında internet gazeteciliğinin katkılarına yönelik görüşleri bir imaj yaratmak boyutu dışında farklılık göstermektedir. Buna göre Türk akademisyenler Ürdünlü akademisyenlere göre internet gazeteciliğinin imaj değiştirmek ve imaj düzeltmek aşamalarına daha fazla katkı sağladığı görüşündedirler. Sonuç olarak Türk ve Ürdünlü akademisyenlerin siyasi imaj oluşturmada internet gazeteciliğinin etkilerine yönelik görüşlerinde ortak yönlerin farklılaşan yönlerden fazla olduğu, Türk ve Ürdünlü akademisyenlerin görüşlerine göre siyasi imaj oluşturmada internet gazeteciliğinin anlamlı etkilerinin olduğu belirlenmiştir. Bu doğrultuda araştırmada ele alınan değişkenler; siyasi imaj unsurları, siyasi imaj oluşturmada internet gazeteciliğinin etkileri, siyasi imaj oluşturma aşamaları ve siyasi imaj oluşturmada kullanılan internet gazeteciliği tekniklerinin aralarındaki ilişkiler araştırmada incelenerek analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the effects of internet journalism on political image formation in line with the views of Turkish and Jordanian academics. Data collection tool created by using the relevant literature for this purpose was applied. By purposeful sampling method, 103 academicians were taken from Turkey as well as 61 from Jordan, making a total of 164 academicians were involved. The data obtained was analyzed in a computer environment with SPSS 25.0 statistics program. As a result of the research, while Turkish academicians' views on the contribution of internet journalism to the image of the army, which is one of the elements of the political image, were more positive, it was determined that the views of Jordanian academics on the image of the parliament were more positive. The views of Turkish and Jordanian journalists on the contribution of internet journalism in terms of other political image elements (image of political events, the image of the election candidate, the image of the president, the political image of the country, the image of the election campaigns, the government, the image of political parties) were similar. The main results obtained from the research are as follows: In the study, it was determined that Turkish and Jordanian academicians' views on the emotional and behavioral effects of internet journalism in creating a political image were similar, and Jordanian academics were of the opinion that internet journalism had more cognitive effects than Turkish academics. It was concluded that therere is only a difference in the news regarding the contribution of internet journalism techniques to the political image of Turkish and Jordanian academics. However, their views on the contribution of internet journalism techniques to other techniques were similar. Turkish academics are of the opinion that news contributes more than Jordanian academics in creating a political image. In the research, the views of Turkish and Jordanian academics about the contributions of internet journalism in the political image formation stages differ except for the dimension of creating an image. Accordingly, Turkish academics think that internet journalism contributes more to the image changing and image correction stages than Jordanian academics. As a result, it has been determined that Turkish and Jordanian academics have more common aspects in their views on the effects of internet journalism in creating political images, and according to the views of Turkish and Jordanian academics, internet journalism has significant effects on creating a political image. In this direction, the variables handled in the research that is , the elements of the political image, the effects of internet journalism in creating a political image, the stages of political image formation, and the relationships between internet journalism techniques used in political image creation were examined and analyzed.