Kağızman ve Gaziler arasında Aras Nehri ve yakın çevresinin jeomorfolojisi
The geomorphology of the Aras River and its surrondings between Kağızman and Gaziler
- Tez No: 654626
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURCAN AVŞİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
“Kağızman ve Gaziler Arasında Aras Nehri ve Yakın Çevresi'nin Jeomorfolojisi”adlı Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışma, kabaca Kars ili Kağızman ilçesinin doğusu ile Iğdır ili Tuzluca ilçesinin batısı arasını kapsamaktadır. Bu sahanın en önemli jeomorfolojik birimi, B-D yönünde akan Aras Nehri vadisi ile bu vadiyi kuzeyden ve güneyden sınırlayan yükseltilerdir. Sahada genel olarak karasal iklim özellikleri hâkimdir. Aras Nehri çalışma alanının en önemli akarsuyudur. Yılda iki seviye değişimi yaşayan Aras Nehri, karma rejimli bir akarsudur. Geç Miyosen'den başlayıp Kuvaterner başlarına kadar devam eden volkanizma, doğrultu atımlı fayların denetiminde oluşan Kağızman Depresyonu ve genelde D-B doğrultulu kıvrımlar, çalışma alanında sıkışma tektonik rejimin etkileri olarak görülmektedir. Aras Nehri vadisi ve yakın çevresini konu alan bu çalışma, jeoloji, iklim, hidrografya, toprak ve bitki örtüsü ile jeomorfoloji konularını kapsamaktadır. Bu başlıklar çerçevesinde gerekli literatür taranmış, ilgili kurumlardan veriler temin edilmiş ve gerçekleştirilen arazi çalışmaları neticesinde bu çalışma akademik literatüre kazandırılmaya çalışılmıştır. Araştırma alanını doğrudan ilgilendiren literatürün sınırlı olması, yapılan çalışmaların genel olarak Doğu Anadolu Bölgesinin temel özelliklerini esas alması, kurumlardan alınan verilerin kısıtlı olması ve bazı verilerin belli dönemlerde kesintiler içermesi çalışmamızdaki başlıca sınırlılıklardır. Anahtar Kelimler: Jeomorfoloj, flüvyal sistem, akarsu sekisi, Aras Nehri Vadisi, Kağızman, Gaziler
Özet (Çeviri)
The field of this study, which was prepared as a master's thesis titled“Geomorphology of Aras River and Its Near Between Kağızman and Gaziler”, is roughly located east of Kars province Kağızman district and West of Iğdır province Tuzluca district. The most important geomorphological unit of this area is the Aras river flowing in the W-D direction and the elevations that limit the river valley from nort and south. Terrestrial climate characteristics are generally dominant in the area. Aras river, which experiences two level changes per year, is a mixed regime river. Volcanism starting from the late Miocene to the early quaternary, the Kağızman depression formed under the control of strike –slip faults and the fact that the folds are generally in the E-W direction are seen as the effects of the compressional tectonic regime in the area. Geology, Geomorphology, Climate, Hydrography Soils and Vegetation issues have been studied in this study which deals with the Aras river valley and its immediate surroundings. Within the framework of these titles, the necessary literatüre was scanned, and after obtaining data from the relevant institutions, the study was completed by making field studies and it was tried to be added to the academic literature. The lack of literature directly related to the field of study the generally characteristics of the studies based on the general characteristics of the Eastern Anatolia region the limited data obtained from the institutions, thefact that some data were not kept in certain periods made it difficult to explain some points in our study. Key words; Geomorphology, fluvial system, river terrace, Aras river valley, Kağızman, Gaziler