Medya ve siyaset ilişkisinin haber söylemine yansıması: 31 mart 2019 Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi
Reflection of the media and politics relationship in the news discourse: 31 march 2019 Ankara Metropolitan Municipality Election
- Tez No: 800944
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN GÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Seçim zamanlarında, yurttaşların kararlarının belirlemesinde, medyadaki haberler etkilidir. Haberler, yurttaşların zihninde, siyasi adaya yönelik olumlu veya olumsuz yönde imaj oluşturmaktadır. Bununla birlikte teknolojik ilerlemeler bireyleri yeni medyaya yöneltmiştir. Geleneksel medya da yeni medyaya uyum sağlamak için internet gazeteciliğini deneyimlemiştir. İnternet gazeteciliği ile bireyler haberleri internetten okumaya başlamıştır. İnternet kullanımının yoğunluğu çerçevesinde, özellikle seçimlerin gerçekleştiği zamanlarda internette yayınlanan haberlerin kamuoyunu etkileme gücünün arttığı düşünülmektedir. Çalışmanın konusu, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adaylarına yönelik yayınlanan haberlerin internet haberciliği ile nasıl sunulduğudur. Bu amaçla medyanın siyasetle olan bağlantısı doğrultusunda, farklı ideolojide oldukları düşünülen 3 gazete, amaçlı örneklem ile seçilmiştir. Gazetelerin ilgili adayları haberlerinde nasıl sundukları araştırılmıştır. Çalışmada, haberde objektiflik, haberlerin siyasi imaj oluşturmadaki rolü gibi tartışmalar da ele alınmıştır. Çalışmada, haberler söylem analizi yöntemiyle incelenmiştir. Haber incelemeleri sonucunda, gazetelerin haber söylemini ideolojilerine göre şekillendirdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
During election times, news in the media is influential in determining citizens' decisions. News creates a positive or negative image of the political candidate in the minds of citizens. In addition, technological advances have led individuals to new media. Traditional media has also experimented with internet journalism to adapt to the new media. With internet journalism, individuals started to read news online. Within the framework of the intensity of internet use, it is considered that the power of news published on the internet to influence public opinion increases, especially when elections take place. The subject of the study is how the news published about the candidates for the mayor of Ankara Metropolitan Municipality in the local elections of March 31, 2019 are presented through online journalism. For this purpose, in line with the media's connection with politics, 3 newspapers with different ideologies were selected through purposive sampling. How the newspapers present the relevant candidates in their news was investigated. Discussions such as objectivity in news and the role of news in creating a political image were also addressed in the study. In the study, news items were analyzed through discourse analysis method. As a result of the news analysis, it was concluded that newspapers shape the news discourse according to their ideologies.