İnternet bankacılığı kullanımının teknoloji kabul modeliyle incelenmesi: Banka çalışanları üzerine bir araştırma
An investigation of internet banking use with technology acceptance model: A research on bank employees
- Tez No: 654642
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA ORALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın temel amacı banka çalışanları örnekleminde, internet bankacılığı kullanımının teknoloji kabul modeliyle incelenmesidir. Araştırmaya İstanbul'da yer alan yabancı sermayeli özel bir bankada görev yapan toplam 369 banka personeli katılmıştır. Araştırmanın verileri anket yöntemi ile toplanmış, ankette İnternet Bankacılığına Yaklaşım Ölçeği (İBYÖ) yer almıştır. Verilerin analizinde nicel analiz yöntemi kullanılmış, bunun için SPSS 25.0 programından faydalanılmıştır. Analizler kapsamında ANOVA, Tukey HSD çoklu karşılaştırma testi, basit doğrusal ve lojistik regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırmaya yaklaşık %60'ı kadın, dörtte üçü 26-41 yaş arasında yer alan, yaklaşık %86'sı en az lisans mezunu olan ve %81'i 7 yıl ve üzeri mesleki tecrübeye sahip banka personelleri katılmıştır. Dolayısıyla çoğunlukla kadınlardan oluşan, genç, eğitim düzeyi yüksek ve mesleki açıdan tecrübeli bir örneklem grubu üzerinde çalışılmıştır. Banka çalışanları üzerine yapılan araştırma sonuçlarına göre internet bankacılığı kullanımında algılanan kullanım kolaylığı algılanan faydayı arttırmakta; algılanan kullanım kolaylığı, algılanan fayda, güven ve algılanan web güvenliği bir bütün olarak internet bankacılığına yönelik tutum geliştirilmesine katkı yapmaktadır; kullanım nedeninin kısmi katkısı ile birlikte kullanıma yönelik tutum niyete neden olmakta ve kullanım niyeti gerçekleşen kullanımı etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the use of internet banking with a technology acceptance model in a sample of bank employees. A total of 369 bank employees working in a private bank with foreign capital in İstanbul participated in the research. The survey was collected using the survey data collection method, and the Internet Banking Approach Scale (IBYO) was included in the survey. The quantitative analysis method was used in the analysis of the data, and SPSS 25.0 program was used for this ANOVA, Tukey HSD multiple comparison test, simple linear and logistic regression were used for analysis. Bank employees, 60% of whom were women, three-quarters between the ages of 26-41, 86% of whom had at least a bachelor's degree and 81% of whom had 7 years or more professional experience participated in the research. The research was conducted on a sample group of women, who are young, have a high education level, and have professional experience. According to the results of research conducted on bank employees, the perceived ease of use in the use of internet banking increases the perceived usefulness. Perceived ease of use perceived usefulness, trust, and perceived web security contribute to the development of attitude towards internet banking as a whole. Along with the partial contribution of the reason for use, the attitude towards use causes intent, and the intention to use affects the actual use.