Üç kuşağın göç ile değişen mutfak kültürü: Almanya örneği
The cuisine culture of three generations which changed because of immigration: Sample of Germany
- Tez No: 654647
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Sosyoloji, Gastronomy and Culinary Arts, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yeme eylemi fizyolojik bir ihtiyaç olsada bireylerin, bu eylemi gerçekleştirdikleri yer, zaman ve şekil ilişkisinin sosyo-kültürel boyutu bulunmaktadır. Toplumdan topluma farklılıklar gösteren bu kültürel durum, nesillerin deneyimleri ve istekleri ile değişim gösterebilmektedir. Mutfak kültürleri tarihsel süreç içerisinde şekillenmekte, etkileşimler ile birlikte değişime uğramaktadır. Bu noktada, Almanya'da yaşayan Türklerin mutfak kültürlerinin, göçün beraberinde getirdiği çevresel ve kültürel etkileşimlerin bir sonucu olarak, kuşaklar ilerledikçe değişime uğraması araştırmanın önemini ortaya koymaktadır. Araştırma ile Türkiye'den Almanya'ya göç eden birinci kuşağın, orada yetişen ikinci kuşağın ve orada doğup büyüyen üçüncü kuşağın, yeme-içme alışkanlıkları üzerinden değişen mutfak kültürlerini ortaya koymak amaçlanmaktadır. Araştırma sürecinde, çalışma ortamında yer alarak, doğrudan gözlem ve görüşmelerin gerçekleştirilmesi ile daha doğru bilgilere ulaşılmasına olanak sağladığından nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma evrenini Almanya'da yaşayan Türk ve Türk kökenli göçmenler oluşturmaktadır. Araştırmada 3 kuşaktan ayrı ayrı 25 katılımcı ile görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler, 29 Ekim 2018 ve 13 Ocak 2019 tarihleri arasında, toplamda 75 kişi ile Almanya da gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler çerçevesinde Almanya'da yaşayan 3 kuşaktan göçmenlerin, değişen yemek kültürleri üzerine etnografik bir araştırma yürütülmüştür. Araştırmacılar tarafından oluşturulan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile katılımcıların mutfak kültürleri hakkında verilere ulaşılmıştır. Ardından elde edilen veriler ışığında katılımcıların değişen mutfak kültürleri üzerine çıkarımlarda bulunulmuştur. Yoğun çalışma hayatının getirdiği zorluklar, beslenme anlayışını olumsuz etkilediği gözlemlenirken, yeni nesillerin beslenme alışkanlıklarının bir önceki nesle göre etkileşimlere bağlı olarak değiştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Although it is a physiological need to eat it also has a socio-cultural facet among the place where they at, time and style. This cultural faction which can change about societies to generations experiences and wants. Cuisine culture has been shoped in historical time course and it has been diversified with this iteractions. In this paint, cuisine culture of Turkish people who live in Germany has changes according to environmental and culturel interactions which comes with immigrations state im portance of this research. With this research it is aimed to state cuisine culture differensec among first generation who immigrated ftom Turkey to Germany, the second generation who grown up in Germany and the third generation who was born in Germany. During this research qualitative searching method is used couse it provides attending in study atmosphere and apportunity to reach better information with direct sight. Resarch areation consist of Turkish and Turkish origin immigrants who live in Germany. In this research we have conferences with three different generationd and 25 people for each. Conferences are from 29 nth October to 13 th January 2019 with 75 people in Germany. According to visits, on different cuisine cultures who live in Germany with 3 generations, this reach has been done ethnographically. With forms which are half configured by researches, cuisine culture of attenders data is obtained. The data which is obtained from attenders provide us to infer about changin cuisine cultures. Because of intense working life, nutritive habits are being effected in a bad way and new generation's eating habits changes by comparison to previous generation.