Üniversite öğrencilerinin kullandıkları savunma mekanizmaları ile bilinçli farkındalık ve psikolojik belirtiler arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between defense mechanisms, mindful awareness and psychological symptoms of university students
- Tez No: 654646
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinin kullandıkları savunma mekanizmaları ile bilinçli farkındalık ve psikolojik belirtiler arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Ayrıca savunma mekanizmaları ile bilinçli farkındalık ve psikolojik belirtilerin katılımcıların demografik özelliklerine göre nasıl farklılaştığı incelenmiştir. Araştırmanın örneklem in grubunda uygun örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenen toplam 468 katılımcı yer almaktadır. Araştırmada genel tarama modelleri kapsamında bulunan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada, Sosyodemografik Bilgi Formu, Savunma Biçimleri Testi, Bilinçli Farkındalık Ölçeği ve SCL 90-R kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulguların analiz edilmesinde Bağımsız Örneklem t-Testi, ANOVA, Korelasyon Analizi ve Regresyon Analizi kullanılmıştır. Bilinçli Farkındalık Ölçeği puanları ile Savunma Biçimleri Testi Nevrotik Savunmalar ve İmmatür Savunmalar puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Savunma Biçimleri Testi Nevrotik savunmalar ve İmmatür savunmalar alt boyut puanlarının SCL 90 -R Ölçeği tüm alt boyutları ile istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki içerisinde olduğu belirlenmiştir. Matür savunmalar alt boyutu ile Kişilerarası Duyarlılık, Depresyon, Kaygı, Fobik Anksiyete, Psikotizm alt boyutları ve GSI puanlarının anlamlı bir ilişki içerisinde olduğu belirlenmiştir. Bilinçli Farkındalık Ölçeği puanları ile SCL 90 -R Ölçeği Somatizasyon, Obsesif Kompulsif, Kişilerarası Duyarlılık, Depresyon, Kaygı, Öfke ve Düsmanlık, Fobik Anksiyete, Paranoid Düşünce, Psikotizm, Ek Skala alt boyutları ve GSI puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to investigate the relationship between defence mechanisims, mindful awareness and psychological symptoms of university students. Also, defense mechanisms, mindful awareness and psychological symptoms were investigated according to the demographic variables of the research sample. The sample group of the research consists of 468 participants selected by available sampling method. Relational survey model was used as the research model. In the research., Sociodemographic Information Form, Mindful Awareness Scale, Defense Style Questionnaire and SCL 90-R were used as data collection tools. Independent Sample t-Test, ANOVA and Correlation Analysis were used to analyse data. It was determined that there was a statistically significant relationship between Conscious Awareness Scale scores and Defense Style Questionnarie Neurotic Defenses and Immature Defenses scores. Defense Style Questionnarie Neurotic defenses and Immature defenses scores were found to be in a statistically significant relationship with all sub-dimensions of SCL 90-R. It was found that there is a significant relationship between the mature defenses and Interpersonal Sensitivity, Depression, Anxiety, Phobic Anxiety, Psychotism and GSI. It was seen that there was a statistically significant relationship between Anger and Hostility, Phobic Anxiety, Paranoid Thought, Psychotism, Additional Scale sub-dimensions and GSI scores.As a result of the research, a significant relationships has been found between defense mechanisms, mindful awareness, and psychological symptoms.