Gastro turistlerin deneyim bileşenleri: Gastronomi turları kapsamında bir araştırma
Components of experience of gastro tourists: A research in the scope of gastronomy tours
  1. Tez No: 654654
  2. Yazar: SUAT AKYÜREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN KUTUKIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 324
Özet
Turizm pazarının en dinamik ve en hızlı büyüyen turizm çeşitlerinden biri olan gastronomi turizmi, ülkeler ve bölgeler için önemli bir çekim kaynağı oluşturabilmektedir. Gastronomi turizmi, turistlere benzersiz bir ürün yelpazesi sunarak unutulmaz deneyimler yaşatabilmektedir. Son yıllarda, gastronomik değerler için seyahat eden turist sayısının artması ile birlikte, daha iyi hizmet ve deneyim sunulabilmesi için bu kitleye yönelik çalışmalar artmıştır. Nitekim gastro turistlerin deneyimlerini ortaya koyan çalışmalar halen yetersizdir. Bu bağlamda son yıllarda hızlı bir gelişim gösteren gastronomi turizmi ve buna paralel olarak artan gastronomi turlarının başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için gastronomik deneyimlerin belirlenmesi ve buna göre hizmet ve deneyim sunulması oldukça önemlidir. Bu kapsamda çalışmanın amacı; gastronomi turlarına katılan gastro turistlerin katılım nedenleri çerçevesinde deneyim bileşenlerini saptamak, ne tür deneyim yaşadıklarını ortaya koymak ve unutulmaz gastronomik deneyimlerine bağlı olarak ileriye dönük davranışsal niyetleri hakkında bilgiler elde edebilmektir. Bununla birlikte, gastro turistlerin ihtiyaç, istek ve beklentilerinin daha iyi anlaşılmasını sağlayarak, destinasyon pazarlamacılarına ve yöneticilerine, gastronomik hizmet sunan işletme ve kişilere yönelik öneriler sunulması amaçlanmıştır. Nitel yöntem yaklaşımı ile yürütülen çalışmada, veri toplamak için yarı yapılandırılmış görüşme, katılımcı gözlem, netnografi ve araştırmacının önceki deneyimlerinden faydalanılmıştır. Görüşmelerin yapıldığı 35 kişi amaçlı örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Bununla birlikte, çeşitli gastronomik turlara, festivallere, müzelere ve pazarlara katılımcı gözlemci olarak dâhil olunmuştur. Ayrıca, gastronomi turlarına katılmış turistlerin Tripadviser internet sitesinde yapmış oldukları çevrimiçi yorumları incelenmiştir. Elde edilen veriler, betimsel ve içerik analizi yöntemi ile çözümlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, gastro turistlerin unutulmaz deneyim bileşenlerinin 4 tema ve 28 koddan oluştuğu tespit edilmiştir. Tespit edilen temalar; ürüne, ilişkiye, faaliyete ve ortama dayalı unutulmaz deneyimlerdir.
Özet (Çeviri)
The gastronomy tourism, which is one of the most dynamic and fastest growing tourism types of the tourism market, can create an important source of attraction for countries and regions. Gastronomy tourism can provide tourists with memorable experiences by offering a unique range of products. In recent years, with the increase in the number of tourists traveling for gastronomic values, studies have increased for this audience to provide better service and experience. However, studies revealing the experiences of gastro tourists are still insufficient. In this sense, in order to successfully realize gastronomy tourism which has developed rapidly in recent years and the gastronomy tours increased in parallel to that, it is quite important to determine gastronomic experiences and provide services and experience accordingly. In this context, the aim of this study is to identify the experience components of gastro tourists participating in gastronomy tours within the framework of their reasons for participation, to reveal what kind of experience they had and to obtain information about their future behavioral intentions based on their memorable gastronomic experiences. In addition, it is aimed to provide suggestions to destination marketers and managers, businesses and individuals who provide gastronomic services by offering a better understanding of the needs, wishes and expectations of gastro tourists. In the study conducted with a qualitative method approach; semi-structured interview, participant observation, netnography and the previous experiences of the researcher were used to collect data. 35 persons interviewed were selected by purposeful sampling method. Besides, participant observation was carried out in various gastronomic tours, festivals, museums and markets. Moreover, the online comments of tourists who participated in gastronomy tours on the Tripadvisor website were analyzed. The obtained data were analyzed by descriptive and content analysis method. According to results of the research, it was determined that the components of memorable experience of gastro tourists consist of 4 themes and 28 codes. The detected themes are memorable experiences based on the product, relationship, activity and environment.