Unutulmaz yöresel yiyecek içecek deneyimlerinin gastro-turistlerin destinasyon aidiyetleri üzerine etkisi: Marakeş örneği
The effect of memorable local food and beverage experiences on the destination attachment of gastro tourists: The case of Marrakech
- Tez No: 637931
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Gastronomi turizmi günden güne güçlenerek ve büyüyerek birçok destinasyonun öne çıkmasında etkili rol oynayan kilit bir faktördür. Ziyaretçileri yörelere çekmekte önemi yadsınamayacak kadar büyük olan gastronomi turizmi, destinasyon bağlamında yeni pazarların oluşmasına katkı sağlamaktadır. Bu sayede hem ekonomik açıdan girdi sağlayarak destinasyon ekonomisine katkı sağlamakta hemdeistihdan yaratılarak işgücünün artmasını sağlamaktadır. Yörelerde yiyecekler kendilerine özgü gelenek, görenekleriyle ve çeşitli ritüellerde yer alması nedeniyle büyük bir öneme sahiptir. Bu çalışmanın amacı, Unutulmaz yöresel yiyecek içecek deneyimlerinin gastro turistlerin destinasyon aidiyetleri üzerindeki etkilerinin belirlenmesidir. Araştırmanın örneklemini, Fas'ı ziyaret eden yabancı 300 turist oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında veri toplama aracı olarak iki bölümden oluşan anket formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22 istatistik programında yöntem olarak anlamlı farklılıkların belirlenmesi için faktör analizi, korelasyon ve regresyon analizi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre cinsiyet değişkeni ile yöresel yiyecek deneyimi boyutları arasında anlamlı bir ilişki bulunduğu görülmektedir. Bu noktada erkek yabancı turistlerin kadın yabancı turistlere nazaran deneyimlerine ilişkin görüşlerinde daha fazla katılım gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Medeni durum değişkeninin ziyaretçilerin yöresel yiyecek deneyimlerine ilişkin görüşlerinde anlamlı bir farklılık olduğu sonucu araştırmanın bir diğer bulgusudur. Yaş değişkeninin yabancı turistlerin yöresel yiyecek deneyimleri ile arasında anlamlı farklılığın olduğu görülmüştür. Yabancı turistlerin destinasyon aidiyeti ile gelir düzeyleri arasında anlamlı bir farklılığın olduğudur. Araştırmanın bir başka sonucu da destinasyon aidiyeti ile yabancı turistlerin eğitim düzeyi arasında anlamlı bir farklılık olduğu görülmektedir. Ziyaretçilerin zihninde, bir deneyimi diğerlerine göre önemli kılan, akla ilk gelen ve unutulmaz bir deneyim olması yönündeki çeşitli unsurların tespitiyle destinasyonun gastronomi turizmi adına gelişimine katkı yapması hedeflenmiştir. Bununla birlikte özgün daha fazla çalışma yapılarak bu alanda yapılacak çalışmaların teşvik edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Gastronomy tourism is a key factor that plays an important role in highlighting many destinations by strengthening and growing day by day. Gastronomic tourism, which is undeniably important in attracting visitors to the region, contributes to the creation of new markets in the context of destinations. In this way, it not only contributes to the destination economy by providing economic input but also creates employment and increases the workforce. Foods in the region are of great importance because of their unique traditions, customs and rituals. The aim of this study is to determine the effects of unforgettable local food and beverage experiences on destination belonging to gastro tourists. The sample of the study consists of 300 foreign tourists visiting Marrakech. In this study, a questionnaire consisting of two parts was used as a data collection tool. Data were analyzed using factor analysis, correlation and regression analysis methods to determine significant differences in SPSS 22 statistical program. According to the results of the research, there is a significant relationship between the gender variable and the dimensions of local food experience. At this point, it is concluded that male foreign tourists participate more in their opinions about their experiences than female foreign tourists. Another finding of the study is that the marital status variable is a significant difference in the opinions of the visitors about the local food experiences. There was a significant difference between the age variable and the local food experiences of foreign tourists. There is a significant difference between destination belonging to foreign tourists and income levels. As a result of the research, it is seen that there is a significant difference between the destination belonging and the educational level of foreign tourists. In the minds of the visitors, it was aimed to contribute to the development of the destination on behalf of gastronomic tourism by identifying various elements that make an experience more important than the others, that come to mind first and that it is an unforgettable experience. However, further original studies should be encouraged.