Çevre sosyolojisi bağlamında Bergama Altın Madeni süreci: Milliyet gazetesi örneği
Process of ergama Gold Mıne in the context of environmental sociology: Milliyet newspaper sample
  1. Tez No: 654663
  2. Yazar: AHMET DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
İnsanlık tarihi ile eşdeğer bir süreci içeren çevre olgusu özellikle Birleşmiş Milletler bünyesinde gerçekleştirilen konferanslar, etkinlikler ve ortaya konulan metinler ile birlikte diğer disiplinlerde de görüldüğü üzere somut gelişmeler üzerinde bir ilerleme kaydetmiştir. Sürecin bir sonucu olan çevre sorunları tarihsel gerçeklik açısından sanayileşme, nüfuz fazlalığı, fakirlik, teknolojik gelişmeler ve kent yoksulluğu olarak sıralanırken; küresel anlamda güncel olarak kirlilik, küresel ısınma ve küresel iklim değişikliği, asit yağmurları, biyo çeşitliliğin azalması, kuraklık ve çölleşme, açlık, ozon tabakasındaki incelme ve nükleer risk olarak kategori edilebilir. Çevre sorunlarının çözümü açısından etkin mücadeleci bir eyleme ihtiyaç vardır. Çevrecilik Hareketi bunu sağlamaktadır. En geniş anlamda halkın çevrelediği, çevreci hareketler, çevre felaketleri, bilim insanları ve bilimsel çalışmalar ile dar bir üçgen ile siyasi iktidarlara, hükümetler ve yönetimlere bir sınır çizen odak üzerinde değerlendirmeler yapılmıştır. Alanda önemli bir konumu bulunan BM Etkinlikler, somut bir çerçeve çizmesi açısından gelişim sürecine oldukça olumlu katkılarda bulunmuştur. Bergama Ovacık Altın Madeni Süreci örnek olay olarak seçilmiş ve olay çevre sosyolojisi bağlamında incelenmiştir. Bu bağlamda Milliyet Gazetesi'nde 1992-2015 yılları arasında çıkan toplam 159 haber içerik analizi yöntemi ilen incelenmiş, elde edilen nitel ve nicel veriler üzerinden sürdürülebilir kalkınma düzleminde çevre-yatırım denklemine odaklanılmıştır. Özellikle çevreci yöre halkının başrölü oynağı yoğun bir eylemsel sürece konu olan Bergama Ovacık Altın Madeni hem çevreciler hem de madenci yaklama sahip kitle için örnek teşkil etmiştir. Çevre-Kalkınma savaşının en canlı yaşandığı bu süreç, kronolojik olarak incelenmiş, gazete haberlerinden hareketle karşılıklı etkileri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of environment, which includes a process equivalent to the history of humanity, has made progress on concrete developments, as seen in other disciplines, especially with the conferences, activities and texts held within the United Nations. While environmental problems, which are a result of the process, are listed as industrialization, excessive influence, poverty, technological developments and urban poverty in terms of historical reality; Globally, it can be categorized as pollution, global warming and global climate change, acid rain, decrease in biodiversity, drought and desertification, hunger, ozone depletion and nuclear risk. There is a need for an effective combat action in terms of solving environmental problems. The Environmentalism Movement provides this. Evaluations have been made on the focus that draws a border on political powers, governments and administrations with a narrow triangle with environmental movements, environmental disasters, scientists and scientific studies, which are surrounded by the public in the broadest sense. Having an important position in the field, the UN Events made very positive contributions to the development process in terms of drawing a concrete framework. Bergama Ovacık Gold Mine Process has been chosen as a case study and the event has been studied in the context of environmental sociology. In this context, a total of 159 news content analysis methods published in Milliyet Newspaper between 1992-2015 have been examined, and based on the qualitative and quantitative data obtained, the environment-investment equation has been focused on the sustainable development plane. The Bergama Ovacık Gold Mine, which is the subject of an intense activity process, which is the main actor of the environmentalist local people, has set an example for both environmentalists and miners. This period, during which the Environment-Development war is most vivid, has been analyzed chronologically, and its mutual effects have been determined based on newspaper reports.