Tarih sosyolojisi bağlamında Türkiye'de devlet izdüşümleri: Siyaset, ideoloji ve din üçgeninde Tek-Parti Dönemi
State projection in Turkey incontext of socology of history: Single party reign in politics, ideology and religion triangle
- Tez No: 377669
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN ÖZENSEL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sosyoloji, Sociology
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu gün 90. yılını kutladığımız Cumhuriyetimiz ve bu cumhuriyete tabi olan herkes için önemli bir gün. Kimi düşünürler için Osmanlı kimliği ve Padişah himayesinden kurtuluşun zaferi; kimi düşünürler için ise 600 yıllık tarihin bir çırpıda yok sayılması ve bu“yok oluşun”bir“bayram”olarak kutlanması gibi fikir ayrılığının o günden bu güne taşındığı bir sabaha uyandık hepimiz. Bir çok düşünür gibi biz de bu fikir ayrımlarının temelini incelemek gerektiğini düşünmekteyiz. Bu yüzden çalışmamıza temel argüman olarak Tek Parti dönemini seçtik. Bu döneme kısaca bir atıfta bulunmak gerekirse; Fikirlerin ayrılığı ve bu ayrılığa“farklı düşüncelere açık olan ve zenginlik gözüyle bakan”bir otorite üzerinden kurulan ancak daha çok tek tipleştirme eğilimleriyle hayat bulan ve tanınan bir dönemin adıdır :“Tek-Parti dönemi”Bir çok düşünür tarafından hala içeriği fazlaca aydınlatılamamış/muğlak kabul edilen zaman dilimi olan 1923-45 yılları arası olan dönem; çeşitli demokratik girişimlerin olduğu tek partinin hegemonyasında olan bir dönem olmuştur. Biz çalışmamızda dönemi incelerken, döneme tarihsel ve sosyolojik gözle baktık ve bu amaçla tarih sosyolojisi bağlamında devletin bu dönemdeki izdüşümlerini inceledik. Yapılan incelemede kendi düşüncelerimizi“Siyaset, İdeoloji ve din üçgeninde”şekillendirdik. Bunu yaparken sırasıyla; tarih sosyolojinin mümkünlüğü tartışması üzerinden tarihin sosyolojik ve sosyolojinin tarihsel imgelemi üzerinde durduk. Bir diğer yandan, tarih sosyolojisi üzerindeki görüş ve yöntemlere değindik. Sonrasında, devlet ve tarihsel gelişimi, devletin alternatif biçimleri, devletin yakın tarihi ve bugününe değinerek birinci bölümü tamamladık. İkinci bölümde ise; siyaset ve devlet ilişkisi üzerinden“merkez çevre denklemi”ne bir yeni bakış açısı getirmeye çalıştık. Sonrasında, ideolojik bir mekan olarak dönem Türkiye'si üzerinden bir tartışma başlatıp“devlet gibi görmek”in ne olduğuna baktık. Son olarak ise din ve devlet işleri üzerinden adım adım nasıl İslami sivilliğin yitirildiğine değindik ve çalışmamızı döneme dair değerlendirmelerle sonuçlandırdık.
Özet (Çeviri)
This day we celebrate the 90th year of our Republic, and this is an important day for anyone who is subject to the republic. Some thinkers, the liberation from the Ottoman identity and patronage of the Sultan's victory; For some thinkers, the 600-year history to be ignored in a snap, and this“extinction”of a“feast”of disagreement as to be celebrated as the day he was moved to this day, we woke up one morning to all of us. As many thinkers we need to examine the basis of this idea believe that distinction. So the main argument in our study we chose the single-party period. If you need a brief refers to this period; Separation and the separation of ideas“that are open to different ideas and wealth, and the minister”out of an authority established but more enlivened by the tendency to homogenize and recognized is the name of an era:“One-party era”Elucidated by many thinkers still much content / vague acceptable time frame that the period between the years 1923-45; a variety of initiatives that democratic hegemony of a single party which has been a period. We are reviewing our study period, period and for this purpose to date have looked at the historical and sociological observed in the context of sociology have examined the projection of the state in this period. In the survey, our own thoughts“Politics, Ideology and religion in the triangle”We shape. In doing so, respectively; Join the discussion over the possibility of sociology, history and sociology sociological stopped on the historical imagination. One the other hand, his view on history and methods of sociology touched on. Then, the state and its historical development, alternative forms of government, referring to the state's recent history, and today we have completed the first part. In the second part; through the relationship between politics and the state“central environmental equation”What we have tried to bring a new perspective. Then, out of ideological Turkey as a venue start a discussion period“to see the state as”we look at what happened in. Finally, step out of church and state that we have addressed how the loss of civility and Islamic studies we conclude with our assessment that period.