İslamı sosyal finansa dayalı İslami mıkrofinans kurumunun yoksulluğun azaltılması konusundaki fırsatları ve zorlukları
Opportunities and challenges of the Islamic microfinance institution based on Islamic social finance in poverty reduction
  1. Tez No: 654664
  2. Yazar: ABDULAHI AHMED WAZIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDAT DURMUŞKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu araştırmanın ana amacı, Faizsiz mikrofinans ürünlerinin denemesi ve faizsiz mikrofinans kurumunu etkileyen faktörlerin araştırmaktır. Yoksulluğun azaltılması, tüm dünyada hükümetlerin temel hedeflerinden biridir. Bu hedefi gerçekleştirmek için Mikrofinans artık tüm dünyada yoksulluğu azaltmak için önemli bir araç olarak kullanılmaktadır. Bu amaçla çeşitli ülkeler tarafından geliştirilen farklı ekonomik reform programları serisi, yoksulluğun ortadan kaldırılmasına yönelik sektörel politikalar, stratejiler ve planlar uygulanmıştır. Mikrofinans, dünya genelinde başarılı bir uygulama olduğu göstermiş ve birçok ülkede yoksulluğun azaltılmasında önemli rol oynamıştır. Bu çalışmada ele alınan problemler, Murabaha Faizsiz mikrofinans ürünlerinin Qard Al-Hassan faizsiz mikrofinans ürünlerine kıyasla temerrüt oranını düşürüp düşürmeyeceği, geri ödeme performansını ve faizsiz mikrofinans etkileyen faktörleri araştırması, yoksulluğun azaltılması için İslami sosyal finans kurumlarının entegrasyon olasılıklarının değerlendirilmesidir. Çalışmanın uygulama safhası için yürütülen saha deneyinde, Murabaha ve Qard Al-Hassan sözleşmelerini imzalayan toplam katılımcı sayısı 42 kişidir. Araştırmada, temel soruları cevaplamak için, anket, ikincil veri, mülakat ve deneysel testler yoluyla toplanan hem nicel hem de nitel veri türleri kullanılmıştır. Toplanan veriler, Bağımsız Örneklemler T-testi ve Tekrarlanan Ölçümler ANOVA kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, Murabaha kullanan katılımcıların geri ödeme performans seviyesinin Qard Al-Hassan'dan daha yüksek olduğunu bulunmuştur ve borçlular arasındaki temerrüt oranını düşürmek için en iyi mekanizmalardan biri olduğunu göstermektedir. Ayrıca kadınların erkeklerden daha yüksek geri ödeme performansına sahip olduğu görülmüştür. Araştırmada yaş, medeni durum ve eğitim durumunun, katılımcıların geri ödeme performans seviyesi üzerindeki etkisinin, istatistiksel olarak anlamlı olmadığı gösterilmiştir. Bu sonuçlara ek olarak, katılımcıların, çocuk sahibi olma ve olmama durumunun da, geri ödeme performans seviyesi üzerinde herhangi bir anlamlı etkisi olmadığı gösterilmiştir. Yürütülen saha deneyinde, müşterilerin taksitlerini düzenli olarak ödemelerini ve işletmelerinin kademeli olarak büyümesini engelleyen temel nedenler, sebze fiyatlarında özellikle Hıristiyan oruç aylarındaki dalgalanmalar, Müslümanların oruç tutma dönemi, Sosyal etkinliklere harcanan para,okulların açılış zaman, acil durumlar için harcanan para, siyasi istikrarsızlık, tatillerde harcanan para, yüksek elektrik faturası, kişisel kullanım için harcanan miktar,bayram günlerinde harcadıkları para,kira artışı, mevsimsel ve mevsimsel olmayan işlere, kişisel tüketim harcamaları, sosyal tören harcamaları olarak tespit edilmiştir. Son olarak çalışmada kullanılan anket ile, İslami sosyal finans temelli Faizsiz mikrofinans kurulmasına katkıda bulunacak düzenleyici bir çerçeve geliştirmek adına önemli veriler toplanmıştır. İleri sürülen modelin, İslami sosyal fonun tek bir çatı altında düzenlenerek islami sosyal finans temelli Faizsiz Mikrofinans için etkin bir şekilde uygulanmasına yardımcı olacağı ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to experiment interest-free microfinance products and to investigate the factors affecting the interest-free microfinance institution. Poverty reduction is one of the main goals of governments around the world. To achieve this goal, Microfinance is now used as an important tool to reduce poverty all over the world. For this purpose, different economic reform programs, sectoral policies, strategies, and plans have been developed by various countries for the eradication of poverty. Microfinance has proven to be a successful practice worldwide and has played an important role in poverty reduction in many countries. Some of the issues addressed in the research are whether Murabaha Interest-Free microfinance products will lower the default rate compared to Qard Al-Hassan interest-free microfinance products, investigate the factors affecting the repayment performance level and Interest-Free microfinance institution, and assessing the integration of Islamic social fund institutions for poverty reduction. The total number of participants who signed the Murabaha and Qard Al-Hassan contracts in the Field Experiment was 42 people. The research will use both quantitative and qualitative data types that will be collected through questionnaires, secondary data, interviews and experimental tests to answer key questions. Collected data will be analyzed using the Independent Samples T-test and Repeated Measures ANOVA. Murabaha Products participants have found that the repayment performance level is higher than Qard Al-Hassan, and it showed that it is one of the best mechanisms to reduce the default rate among borrowers. It had been observed that women have higher repayment performance than men, and those with different income sources had higher repayment performance levels than those who do not. In the study, it was shown that the effect of age, marital status and educational status on the repayment performance level of the participants was not statistically significant. In addition to these results, It has been shown that the participants' status of having or not having children also did not have a significant effect on the level of repayment performance. In addition, in the experiment, the main reasons preventing customers from paying their installments regularly and the gradual growth of their businesses are the fluctuations in vegetable prices, especially during the Christian fasting months, the Muslim fasting period, the money spent on social events, the opening time of the schools, the money spent for emergencies, political instability, The money spent on holidays, high electricity bill, the amount spent for personal use, the money they spend on holidays, the increase in rent, seasonal and non-seasonal jobs, personal consumption expenditures, and social ceremony expenses directly affected their repayment performance levels. With the survey used in the study, more data were collected on factors affecting Harar microfinance and the interest-free microfinance institution of HAKD customers, and important data were collected to develop a regulatory framework that would contribute to the establishment of Islamic social finance based interest free microfinance. The integration model will help the effective implementation of the Islamic social fund by organizing it under one roof for the Islamic social finance-based IFMF