Bağımsız anaokulu yöneticilerinin problem çözme ve etkili iletişim becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between problem solving and effective communication skills of independent kindergarten administrators
  1. Tez No: 654669
  2. Yazar: MUSTAFA ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ESRA ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmanın amacı bağımsız anaokulu yöneticilerinin etkili iletişim becerileri ve problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2019 -2020 eğitim öğretim yılında İstanbul ilinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı, resmi bağımsız anaokullarında görev yapan 91 okul müdürü, 63 müdür yardımcısı 154 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada ölçme aracı olarak; kişisel bilgi formu, etkili iletişim becerilerinin tespit edilmesi amacıyla Buluş, Atan ve Sarıkaya tarafından geliştirilen“Etkili İletişim Becerileri Ölçeği (EİBÖ)”, problem çözme becerilerinin tespit edilmesi amacıyla ise Heppner ve Petersen tarafından geliştirlen ve Türkçe uyarlaması Şahin, Şahin ve Heppner tarafından yapılan“Problem Çözme Envanteri (PÇE)”kullanılmıştır. Veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde araştırma verileri normal dağılım gösterdiğinden puanların demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığını tespit etmek üzere bağımsız grup t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Etkili iletişim becerileri ile problem çözme becerileri arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla Pearson Çarpım Moment Korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre“Etkili İletişim Becerileri Ölçeği”alt boyutlarından beden dilini kullanma alt boyutunda kadınlar lehine anlamlı fark bulunmuştur.“Etkili İletişim Becerileri Ölçeği”alt boyutlarından kendini tanıma – kendini açma alt boyutunda okul müdürleri lehine anlamlı fark bulunmuştur.“Problem Çözme Envanteri”alt boyutlarından aceleci yaklaşım alt boyutu ve kaçıngan yaklaşım alt boyutunda kadınlar lehine anlamlı farklılaşma tespit edilmiştir. Etkili iletişim becerileri alt boyutları ile problem çözme becerileri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this reseach is to examine the relationship between effective communication skills and problem solving skills of independent kindergarten administrators. Correlational survey model which is one of the quantitative research methods was used in the research. The scope of the study consists of 154 people including 91 school principals and 63 vice principals working in official independent kindergartens affiliated to the Ministry of National Education in Istanbul in the 2019-2020 academic year. As a measurement tool in research; the personal information form,“Effective Communication Skills Scale (ECSS)”developed by Buluş, Atan and Sarıkaya to determine effective communication skills and“Problem Solving Inventory (PSI)”developed by Heppner and Petersen and the Turkish adaptation is developed by Şahin, Şahin and Heppner in order to determine problem solving skills were used. The data were analyzed with the SPSS 25 program. Since the test results showed normal distribution in the analysis of the data, independent group t test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used to determine whether the scores differed according to demographic or not. Pearson Product Moment Correlation analysis was used to determine the relationship between effective communication skills and problem solving skills. According to the research findings, a significant difference was found in favor of women in the use of body language which is a sub-dimension of the“Effective Communication Skills Scale”. A significant difference was found in favor of school principals in the self-knowledge & self-disclosure which is a sub-dimension of the“Effective Communication Skills Scale”. In the“Problem Solving Inventory”sub-dimensions, the impetuous approach sub-dimension and the avoidant approach sub-dimension were found to differ significantly in favor of women. A significant relationship was found between effective communication skills sub-dimensions and problem solving skills.