Ortaöğretimde görev yapan okul müdürlerinin kaygı düzeyleri ile problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysis of the relationship between the anxiety levels and problem-solving skills of school principals in secondary education
  1. Tez No: 654671
  2. Yazar: SÜRURİ SELİM ERDEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ESRA ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Eğitimin başarılı olması okulların iyi yönetilmesi ile doğrudan ilişkilidir. Bir okulun iyi yönetilmesi de yöneticilerinin becerine bağlıdır. Okulların başarılı yönetilmesi için okul yöneticilerinin öngörü sahibi, liderlik özellikleri bulunan, doğru karar verebilme kabiliyeti ve karşılaştığı problemleri çözebilen kişilerden seçilmesi gerekir. Kaygılı bireyler bir problem ile karşılaştıklarında çözüme ulaşama konusunda zorluk çeker veya zamanında çözüme ulaşamazlar. Yöneticiler karşılaştıkları problemleri çözebilmeleri ve doğru karar verebilmeleri için kaygı düzeylerinin düşük olması gerekmektedir. Bu tezin amacı ortaöğretim okul yöneticilerinin kaygı düzeyleri ile problem çözme becerileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmanın evreni 2019 – 2020 eğitim öğretim yılında İstanbul ilinde ortaöğretim kurumlarında çalışan yöneticilerden oluşmaktadır. Çalışma evrenindeki tüm yöneticilere ulaşmak mümkün olmadığı için çalışma grubu seçimine gidilmiş ve 408 kişiden oluşan çalışma grubu ile araştırma yapılmıştır. Çalışmada yöneticilerin kaygı düzeyleri ve problem çözme becerileri cinsiyet, okul türü, görev, mesleki kıdem, yaş ve branş değişkenlerine göre incelenmiştir. Çalışma betimsel araştırma niteliğinde olup tarama modelinde yürütülmüştür. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu, yönetici kaygı ölçeği ve problem çözme ölçeği ile toplanmıştır. Araştırmada toplanan veriler SPSS 25 paket program kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen verilen üzerinde aritmetik ortalama, standart sapma, t testi, varyans analizi (ANOVA), korelasyon testi, Scheffe, bonferroni ve LSD testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The success of education is directly related to the good management of schools. Good management of a school also depends on the skills of its administrators. In order to manage schools successfully, school administrators should be selected from people who have foresight, leadership characteristics, ability to make the right decision and solve the problems they encounter. Anxious individuals have difficulties in finding a solution when they encounter a problem or cannot find a solution in time. In order for managers to be able to solve the problems they face and make the right decision, they need to have low levels of anxiety. The aim of this thesis is to examine the relationship between secondary school administrators' anxiety levels and problem solving skills. For this purpose, the universe of the research consists of managers working in secondary education institutions in the province of Istanbul in the academic year 2019 – 2020. Since it is not possible to reach all managers in the universe, sample selection was made and study was conducted with a sample group of 408 people. In the study, anxiety levels and problem solving skills of managers were examined according to gender, school type, task, professional seniority, age and branch variables. The study is descriptive research and it was carried out in the scanning model. The data of the thesis was collected through a personal information form developed by the researcher. In creating this form, the executive Anxiety Scale and the problem solving scale were utilized. The data collected in the study were analyzed using SPSS 25 package program. The mean, standard deviation, t test, variance analysis (ANOVA), correlation test, Scheffe test and LSD test were applied on the obtained data.