Yazılı basın haberlerinde engelli bireylerin temsili
Representation of persons with disabilities in print media
  1. Tez No: 654673
  2. Yazar: YERSU DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCAN SEÇKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
İnsan olma halinin bir parçası olan engelli birey olma durumu, insanlık tarihinin en eski olgularından birisidir. Toplumsal kültürde engelliye bakış, devletin engelliye yaklaşımı ve tüm bunların yanında medyanın yaklaşımı engelliyi algılayışımızda önemli ve araştırılması gereken bir durumdur. Bu çalışmada, medyanın engellilerle ilgili olay ve olgularda haber değeri gördüğü durumlar üzerinden, engellileri temsil ediş biçimleri, engellilere ilişkin hangi pratik ve söylemlerin haberde yer aldığı saptanmış, medyanın engellilere ilişkin haber değeri olarak belirlediği birimlerin neler olduğu araştırılmıştır. Yapılan literatür taraması sonucunda, medya ve engelliler konusunu içeren çalışmaların yeterli düzeyde olmadığı da görüşmüştür. Özel gereksinime sahip engelli bireylerin olduğu haberler; Milliyet, Hürriyet, Sabah, Habertürk, Evrensel ve Aydınlık gazeteleri internet sayfalarından incelenmiş ve 11 başlık üzerinde durulmuştur. Engellilerle ilgili; başarı, askerlik, evlilik, eğitim, sağlık, devletin sağladığı destekler ve aile desteği haber değeri taşıyan başlıklar olarak öne çıkmaktadır. Özel gereksinime sahip bireylerin hangi durum, söylem, koşul ya da pratikleriyle haberlerde nasıl temsil edildiği Teun van Dijk'in eleştirel söylem çözümlemesi yaklaşımı referans alınarak incelenmiştir. İncelenen haberlerin özel gereksinime sahip bireyleri görece özerk özne konumundan çıkardığı, bir tür etkin edilgen öteki konumuna koyduğu, duygulara seslenen ve pratiklere ilişkin mucizevi durumlar önermesi taşıyan bir söylemin var olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Genel olarak toplumun, devletin, sivil toplum örgütlerinin engellilere yaklaşımının yanında medyanın yaklaşımının başlı başına önemli olduğunu ortaya koyan bir çalışma gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Being a disabled person, which is a part of being a human being, is one of the oldest facts in human history. In social culture, the perspective of the disabled, the state's approach to the disabled, as well as the approach of the media is an important and must be investigated in our perception of the disabled. In this study, it has been determined through the situations that the media sees news value in incidents and cases related to the disabled, the way they represent the disabled, what practices and discourses about the disabled are in the news, and the units that the media designates as the news value of the disabled. As a result of the literature review, it was also discussed that studies involving the media and the disabled are not sufficient. News with disabled people with special needs; Milliyet, Hürriyet, Sabah, Habertürk, Evrensel and Aydınlık newspapers were examined on the internet pages and 11 topics were emphasized. About the disabled; success, military service, marriage, education, health, government support and family support are among the newsworthy headlines. The situation, discourse, condition or practice of individuals with special needs and how they are represented in the news are examined with reference to Teun van Dijk's critical discourse analysis approach. It has been concluded that there is a discourse in which the news examined put individuals with special needs from a relatively autonomous subject position, put them in a kind of active passive other position, address emotions and suggest miraculous situations. In general, a study has been carried out that demonstrates that the approach of the media is important in addition to the approach of the society, the state, non-governmental organizations to the disabled.