Investigations on the popultions of the Laudakia stellio (Reptilia: Agamidae) distributed in İzmir and Gaziantep
  1. Tez No: 65469
  2. Yazar: EBRU BEKMEZCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Araştırmamızda yurdumuzun İzmir ve Gaziantep bölgelerinden sağlanan Laudakia stellio türüne dahil toplam 96 numuneden oluşan materyalimizin taksanomik durumu incelenmiştir. İzmir ve Gaziantep populasyonları folidosis özellikleri ile vücut ölçülen bakımından birbirlerine benzemektedirler. Buna karşılık iki populasyon arasında renk ve desen karakterleri bakımından bazı farklılıklar tesbit edilmiştir. Nitekim gerek sırt rengi ve gerekse başaltı desen durumları her iki populasyonda biraz farklılık göstermektedir. Ayrıca karın desen tiplerinin bulunma oranları da iki populasyonda farklıdır. Fakat bu farklılıklar iki populasyonu farklı alttürlere dahil edecek kadar büyük olmadığından bu çalışmada her ıkı populasyonun da aynı alttürlere dahil olduğu görüşü kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In our study, it was examined that the taxonomic position of our material, composed of total 96 specimens and including the species Laudakia stellio provided from the cities of İzmir and Gaziantep. The Izmir and Gaziantep populations look like to each other with the pholidosis features and body measurements. Nevertheless some differences in terms of the colour and pattern characteristics were detected between the two populations. Just as, both the back colour and the pattern underneath the head situations show a little difference in the two populations. Besides, existence ratios of the belly pattern types are different in the two populations. However, since these differences are not so big as the two populations include in the different subspecies, the opinion that the two populations are included in the same subspecies is accepted, in this study.