The role of security perceptions in the development of Turkey's migration policy and legal framework: The example of Turkey-EU relations
Türkiye'nin göç politikasının ve hukuki çerçevesinin gelişiminde güvenlik algılarının rolü: Türkiye-AB ilişkileri örneği
- Tez No: 654680
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖNSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu yüksek lisans çalışmasının amacı, Türkiye'nin göç politikası ve hukuki çerçevesini AB kaynaklı güvenlik algıları açısından incelemektir. İncelemede, Türkiye'nin göç politikasının ve hukuki çerçevesinin gelişiminde AB'nin ne kadar etkili olduğu da ortaya konulmaya çalışılacaktır. Türkiye'nin göç konusuna yaklaşımı AB tarafından son yıllarda sistematik bir çerçeveye oturtulmaya teşvik edilmektedir. Özellikle, Türkiye'nin AB'ye aday ülke olma düşüncesi ile başlayan bu süreç yıllar içinde gelişerek devam etmektedir. AB temel güvenlik normları ve göç ile ilişkisi bu anlamda kemikleşmiş bir güvenlik algısı oluşturmuştur. Yani AB kendi güvenliğini tahsis etmek için güvenlik algılarını dışsallaştırarak diğer ülkelere yaymıştır. AB bu güvenlik odaklı göç politikasını ve algılarını Türkiye gibi adaylık sürecinden geçmiş veya geçmekte olan ülkelerde de tesis etmek istemektedir. Böylece aday ülkelerin ve Türkiye'nin iç mevzuatları ve hukuki alt yapısı da AB müktesebatı ile uyumlu hale getirilmek istenmektedir. Tezde AB'nin göçü güvenlikleştirmesinin, Türkiye'nin göç politikasını ve hukuki çerçevesinin dönüşümünde etkisi olup olmadığı konusu da ele alınacaktır. Tezin temel varsayımı ise göç konusunun AB'de güvenlikleştirildiğidir. Literatürde göç ve bununla ilgili kavramlar genellikle siyasi tercihlerle ilişkilendirilmiş ve bu boşluğu doldurmak için göç ve güvenlik kavramları üzerinden analizler yapılmıştır. Bu bağlamda Türkiye, Helsinki Zirvesi'yle birlikte göç ve hukuki çerçevesini, AB güvenliği temelinde oluşturmaya teşvik ve telkin edilmiştir. Bu sebepten dolayı basit ve indirgenmiş güvenlik teorilerinin bu olguları açıklamada yetersiz kaldığı görülmektedir. Bu bağlamda, tezin teorik tabanını oluşturan Kopenhag Okulunun güvenlikleştirme teorisi ve güvenliğe çoklu yaklaşımı olarak adlandırılan çok-sektörlü güvenlik yaklaşımı üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine Turkey's migration policy and its legal framework with regards to the perceptions of security originating from the EU. This thesis analyzes how and to what extent EU's migration policies affect the development of Turkey's migration policy. In recent years, the EU has encouraged Turkey to build its approach to migration issues upon a systematic basis. In the EU, there is a deep-rooted perception of security regarding migrants that has developed after the 1970s with the incoming migrants. In this context, the important point for the EU has been the prevention of large migration flows and the protection of external borders. Accordingly, the EU has exported its perceptions of security in order to ensure security within its borders, aiming at the establishment of these security-oriented migration policies and perceptions in third countries such as Turkey. Harmonization of the migration-related legislation and legal infrastructure of the candidate countries, including Turkey with the EU acquis is one step that is taken to that end. This thesis aims to investigate whether the securitization of migration in the EU affects the migration policies of Turkey directly. The main assumption of the present thesis is that the issue of migration is securitized in the EU. In the literature, migration and migration-related concepts are generally associated with political preferences and analyses have been made on the concepts of migration and security to fill the gap. In this context, with the Helsinki Summit, Turkey has been encouraged and suggested to develop an EU-oriented perspective on migration policies. For this reason, it is seen that simple and conventional security theories are not sufficient to explain the migration phenomenon. In this context, the theory of securitization of the Copenhagen School, which forms the theoretical basis of the thesis, and the multi-sector security approach, also known as the multiple approach to security, are elaborated.