Hıristiyan Katolik bir misyoner kuruluşu olan Afrika Misyonerleri Cemiyeti (Beyaz Babalar Tarikatı)
A Christian Catholic missionary organization The Society of Missionaries of Africa (White Fathers)
  1. Tez No: 654679
  2. Yazar: HALİL BARMAKSIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HİKMET EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çalışmamız Hıristiyan Katolik bir Misyoner Cemiyeti olan ve halk dilinde Beyaz Babalar olarak bilinen yapının kuruluşundan günümüze kadar olan süreçteki faaliyetlerinin genel bir incelemesidir. Çalışmamızın amacı bu yapıyı ve kurucusu olan Lavigerie hakkında genel bir bilgi elde etme, kuruluşundan günümüze kadar gerçekleştirdikleri faaliyetleri ana hatlarıyla sunmak ve günümüzdeki Katolik Misyoner cemiyetleri arasındaki yeri ve önemini ortaya koymaktır. Araştırmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde öncelikle araştırmanın konusu, önemi, yöntem ve kaynaklar üzerinde durulmuş; sonrasında Hıristiyanlıkta Tarikat, Hıristiyanlık Tarihinde Katolik Tarikatlar, Gelişim Süreçleri ve Etkilerinden bahsedildikten sonra Misyonerlik, Misyonerliğin Tarihçesi ve Kavramlarına yer verilmiştir. Birinci bölümde Kardinal Lavigerie'nin hayatı, gayesi, misyonu ve Afrika Misyonerleri Cemiyeti'nin kuruluş aşamasından Lavigerie'nin vefatına kadar olan süreçten ana hatlarıyla bahsedilmiştir. Tezimizin ikinci bölümünde Günümüzde Beyaz Babaların yapısı, misyonu, Müslümanlarla olan ilişkileri, eğitim sistemleri ve diğer faaliyetlerinden bahsederek güncel durum ve sayılarını ele aldık. Elde edilen veriler neticesinde günümüzdeki Katolik misyoner yapılanmasındaki yeri ve önemine değindik.
Özet (Çeviri)
Our study is a general review of the activities of a Christian Catholic Missionary Society, popularly known as White Fathers, from the establishment to the present day. The aim of our study is to obtain a general information about this structure and its founder Lavigerie, to outline the activities they have carried out from its establishment to the present day, and to demonstrate the place and importance between today's Catholic Missionary societies. Our study consists of an introduction and two parts. In the introduction section, the subject, importance, methods and resources of this study were first discussed; after were mentioned about Definition of The Order in Christianity, Catholic sects in the history of Christianity, their development and influences; we gave the definition, history and terms of Missionary. In the first part, the life, purpose, mission of Cardinal Lavigerie and establishment of the Missionaries of Africa to the end of Cardinal Lavigerie are outlined in the process. In the second part of our thesis, we discussed the current situation and numbers of White Fathers today, talking about the structure, mission, relations with Muslims, education systems and other activities. As a result of the data obtained, we mentioned the place and importance of the current Catholic missionary.