Noise reduction techniques in PCB design
PCB dizaynında gürültü azaltma yöntemleri
- Tez No: 65470
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALDUN KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Bilindiği gibi günümüzde elektronik dizgelerin tümleşikliği eskiye oranla çok arttığı gibi,sayısal elektronik dizgeler de çok yaygınlaşmıştır. Ayrıca çalışma frekanslarında gün geçtikçe daha yüksek değerlere ulaşmaktadır. PCB (printed circuit board ) design'ı IC designına göre eskiden daha az kompleksti. Ama bu görüş değişiyor. Amacımız, hızlı bir PCB design etmek ise,bir çok parametre ve alt parametrelerini analiz etmek gerekir. Örneğin signal gecikme zamanlarını azaltmak, clock hızını ayarlamak, sinyalin düzgün gelmesi,güç kayıpları, ısı durumları, electromagnetic uyumluluğu arttırmak(EMC ), fiziksel elemanlar, yerleşim, topraklama,electromagnetic girişim (EMİ), iletim hatlarının etileri ve bunların hepsinin alt paramatreleri. Bu nedenlerden dolayı, PCB designında en önemli problem, gürültü ve electromagnetic girişimdir. Bu tez bunların çözümünü sunmaktadır. Gürültüyü ve electromagnetic girişimi azaltmak, electeromagnetic uyumluluğu arttırmak çok kompleks olmasına rağmen bazı basit ve hızlı önlemler geliştirilmiştir.Bu projede bir baskı devresinin tasarımında göz önüne tutulması faydalı olabilecek kriterler nedenleri ile açıklanarak geliştirmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As we all know, today the integration of the electronic circuits more than before, and also the digital electronic circuits have became widespread. Their working frequencies also reaches higher values day by day. PC-board design has long had the repulation of being technically less complex than ASIC chip design. That esiımatıon is changing, however. To meet your high-speed pc-board design goals, you need to analyze a broad range of parameters, encompassing signal-delay times, clock speed and skew, signal integrity (SI), power dissipation, thermal gradients, electromagnetic compatibility (EMC), and physical, component, placement grounding EMI (Electromagnetic Interference), routing on the board. Transmision line effect and all subparameters. For that reasons, the most important problem in PCB design is the noise and EMI. My thesis is a solution offer to over come these problems. Although there is too much complexity in reducing the EMI, there are some fast and basic precautions for EMI. In this project, We tried to improve the criterious which one useful in desining PCB's were tried to improve with explained their reasons.