Technoparcs A Case study in İzmir environmental technopark
Teknoparklar İzmir çevre teknoparkı üzerine bir örnek çalışma
  1. Tez No: 65471
  2. Yazar: FATMA DERYA ÖNCÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT AYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Ill ÖZET Ülkelerin büyüme ve kalkınmalarının temelinde, teknoloji alanında yapılan buluşların ve sağlanan bilgi birikiminin uygulamaya dökülmesindeki başarı yatmaktadır. Teknoparklar bu amaca hizmet edebilen en iyi araçlardan biridir. Temel felsefe, bilimsel ve teknolojik araştırmalar yoluyla yeni teknoloji firmalarının doğuşunu sağlamaktır. Dünya ülkelerinde sayıları giderek artan teknopark uygulamalarının günümüzde 500 civarında olduğu bilinmektedir. Ülkemiz için yeni olan bu uygulama alanında oldukça kapsamlı araştırmalar yapılmaktadır. Diğer gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi, öncelikle bölgesel kalkınma ve rekabet gücü kazanma amacı güdülen ülkemizde henüz gelişmiş bir teknoparkın varlığından sözetmek mümkün değildir. Bunun yanında, kurulmuş, kurulma aşamasında ve kurulması düşünülen toplam onsekiz teknopark bulunmaktadır. Sayılarının artması ve bu konudaki bilinç düzeyinin yükselmesi için yaratıcılığa, bilime ve eğitime önem verilmesi ve bu konudaki problemlerin çözülmesi gerekmektedir. Örnek çalışma olarak ele alınan İzmir Çevre Teknoparkı, 'çevre teknoparkı* olarak dünyada ilk olma özelliğine sahip olacaktır. Yörenin rüzgar enerjisi, güneş ve deniz gibi doğal potansiyele; deniz, hava ve taşıt gibi önemli ulaşım bağlantılarına ve sanayi- üniversite ilişkilerinin kurulabileceği bir fiziksel ortama sahip olması nedeniyle çevre araştırmalarında uygun bir alan olarak görülmektedir. Doğal koruma alanı olarak yasal sınırlandırma getirilen yörede, koruma ilkelerini bozmayacak yoğunlukta bir yapılaşma ile hem arazinin değerlendirilmesi hem de ülke ekonomisine katkısı bulunacak bölgesel kalkınmayı hedefleyen bir tasarım süreci içinde optimal bir proje geliştirilmesi öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT On the base of the growth and development of the countries lie the technological inventions and the success of the process of gaining knowledge. Technoparks are the best tools which serve for this purpose. The main philosophy is to provide the establihment of new technological firms through scientific and technological researches. Technopark practices are increasing in numbers in the world countries and it is known that this number has reached 500 at present. There exists extencive researches on the subject, which is rather new for our country. Just as in other developing countries, and especially in those where regional development and gaining power in competiton constitute the main goal, there is not, yet a developed technopark in Turkey. However it has eighteen technoparks in existing, project and consideration levels. To increase the consciousness level concerning the subject and the number of technoparks, creativity, education, and science are needed to be enhanced and the related problems to be solved urgently. Izmir Environmental Technopark that is taken as the case study carries the quality of being the first environmental technopark in the world. The project area is a suitable place for environmental researches, because of its natural potential as clean and untouched sunny site near the sea, with available wind energy ; important transportation connections by air, sea and land; and physical surrounding providing for the relation of industry and the university. The area that is constricted with legislative limitations as natural conservation, is considered to develop an optimal project which aims at economic and local development in the design process with conservation principles.