Renal tutulumu olan henoch-shönlein purpuralı hastalarda anjiotensin konverting enzim gen polimorfizminin prognozla ilişkisi
- Tez No: 654719
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜFERET ERGÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Henoch-Schönlein purpurası (HSP) birincil olarak çocukluk çağında görülen, nadiren böbrek yetersizliğine ilerleyebilen bir vaskülittir. Çalışmada anjiotensin konverting enzim (ACE) gen polimorfizminin renal tutulumu olan HSP'lı hastalarda prognozla ilişkisini araştırmayı amaçladık Gereç ve Yöntemler: İstanbul Göztepe Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Kliniğinde 1998-2004 yılları arasında HSP nefriti tanısı ile izlenen ACE gen polimorfizmi çalışılmış 0-18 yaş arası hastalar delesyon (DD) allelline sahip olanlar ile heterozigot delesyon (ID) veya insersiyon (II) allelline sahip olanlar olarak 2 gruba ayrıldı; tanı yaşları, cinsiyet dağılımı, renal tutulumun ağırlık derecesi açısından karşılaştırıldı. Renal tutulum mikroskobik hematüri ve veya idrarda mikroalbumin kreatin oranında artış varlığında hafif, nefritik veya nefrotik düzeyde proteinüri varlığında orta derece, nefrotik sendrom gelişmesi veya böbrek fonksiyonlarının bozulması durumunda ağır olarak tanımlandı. Bulgular: Çalışmaya 42 hasta alındı. Grup 1'de (DD) 15 erkek 14 kız toplam 29 hasta vardı, ortalama yaşları 8,26±3 yıl, izlem süreleri 3,34±2,1 yıldı. Grup 2'de (ID/II) 6 erkek 7 kız toplam 13 hasta vardı, ortalama yaşları 7,92±3,1 yıl, izlem süreleri 2,1±1,9 yıl idi. İki grup arasında cinsiyet dağılımı, yaş ve izlem süreleri bakımından istatiksel bir fark görülmedi. Grup 1'de 11 hastada hafif, 14 hastada orta, 4 hastada ciddi renal tutulum gözlendi. Ciddi renal tutulumu olan 3 hastada grade 3B, 1'inde grade 5 kresentik glomerulonefrit bulguları saptandı. Grup 2'de 4 hastada hafif, 8 hastada orta, 1 hastada ciddi renal tutulum gözlendi. Bu hastada grade 3A kresentik glomerulonefrit bulguları saptandı. Gruplar arasında renal tutulumun ağırlığı açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark görülmedi. İki grup arasında proteinüri düzelme oranları açısından fark olmakla beraber, vaka sayıları az olduğundan istatiksel olarak anlamlı değildi [ID veya II/ID (OR):3,667, (%95 Cl 0,619- 21,739]. Sonuç: Renal tutulumu olan HSP'li çocuklarda böbrek tutulumunun ağırlığı ile DD genotipi veya D allelli arasında anlamlı
Özet (Çeviri)
Aim: Henoch-Schönlein purpura (HSP) is a vasculitis that occurs primarily in childhood and rarely progresses to renal failure. In this study, we aimed to investigate the association between angiotensin converting enzyme (ACE) gene polymorphism and prognosis of HSP with renal involvement. Materials and Methods: Patients aged 0-18 years with diagnosis of HSP nephritis and ACE gene polymorphism studied followed at Istanbul Göztepe Training and Research Hospital Pediatric Clinic between 1998 and 2004. Those who have deletion (DD) allele and heterozygous deletion (ID) or insertion (II) allele classified into 2 groups; Two groups compared according to age of diagnosis, gender distribution, severity of renal involvement. Renal involvement was defined as mild in the presence of microscopic hematuria and or urinary microalbumin creatinine ratio increase, moderate in the presence of nephritic or nephrotic proteinuria, and severe in the presence of nephrotic syndrome or impaired renal function. Results: 42 patients were included in the study. In Group 1 (DD), there were a total of 29 patients, 15 boys and 14 girls, their mean age was 8.26 ± 3 years, and follow-up time was 3.34 ± 2.1 years. There were 13 patients in group 2 (ID / II), 6 boys and 7 girls, their mean age was 7.92 ± 3.1 years, and follow-up time was 2.1 ± 1.9 years. There was no statistical difference between the two groups in terms of age, gender distribution and duration of follow-up. In group 1, renal involvement was mild in 11 patients, moderate in 14 patients, and severe in 4 patients. In 3 patients with severe renal involvement Grade 3B and in 1 grade 5 findings of crescentic glomerulonephritis were detected. In group 2, 4 patients had mild, 8 patients had moderate and 1 patient had severe renal involvement. Grade 3A crescentic glomerulonephritis findings were detected in this patient. There was no statistically significant difference in the severity of renal involvement between the groups. Although there was a difference in proteinuria recovery rates between the two groups, the number of cases was not enough for statistical analysis [ID or II / ID (OR): 3,667, (95% Cl 0.619-21.739). Conclusion There was no significant association between the severity of renal involvement of HSP with DD genotype or D allele, however, this needs to be supported by studies with larger series.