Henoch schönlein purpuralı pediatrik hastalarda serum ıl-6 düzeyi ve ortalama trombosit hacmi ile hastalık şiddeti arasındaki ilişkisi
The relationship between serum il-6 level and mean platelet volume with the disease severity in pediatric patients with henoch schönlein purpura
  1. Tez No: 731189
  2. Yazar: KÜBRA AYKAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ÇAKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Çocuk Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Çocukluk çağı vaskülitlerinin en sık görüleni olan Henoch-Schönlein purpurası (HSP), genellikle şiddetli böbrek ve gastrointestinal semptomlarla ilişkili mortaliteye neden olur. Bu çalışmada, pediatrik hastalarda serum interlökin (IL)-6 ve ortalama trombosit hacmi (MPV) düzeyleri ile hastalık şiddeti arasındaki ilişkinin araştırılmaktadır. Gereç ve Yöntem: EULAR/PRINTO/PRES kriterlerine göre HSP tanısı konuldu. Hastaların yaş, cinsiyet, hastalığın başladığı mevsim ve önceki enfeksiyon varlığı ve türü kaydedildi. Her hasta için sistemik tutulum tıbbi öykü, fizik muayene ve laboratuvar testleri değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 2-17 yaş arasında (ortanca yaş: 8 yıl) 85 hasta dahil edildi. Tüm hastalarda tipik purpurik döküntü vardı. Eklem tutulumu %71.8, gastrointestinal sistem (GIS) tutulumu %74.1 ve renal tutulum %31.8 oranında tespit edildi. Renal, GIS ve eklem tutulumu olan hastaların sırasıyla %61.1, %55,6 ve %63.3'ünde IL-6 seviyeleri yükselmiştir. Böbrek, GİS ve eklem tutulumu olan hastaların sırasıyla %40,7'sinde, %49,2'sinde ve %49,2'sinde MPV seviyeleri düşmüştür. IL-6 ve MPV düzeyleri böbrek, eklem veya gastrointestinal tutulumu olan ve olmayan hastalar arasında anlamlı farklılık göstermedi (p > 0.05). Sonuç: HSP'de başlangıç tanısında MPV veya serum IL-6 seviyeleri ile GİS veya böbrek tutulumu arasında prognostik ilişki yoktu. İnflamatuar sitokinler ve HSP arasındaki ilişkiyi belirlemek için daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Henoch-Schönlein purpura (HSP) which is the most common childhood vasculitis, causes mortality that is generally related with severe renal and gastrointestinal symptoms. The present study aimed to investigate the relationship between serum interleukin (IL)-6 and mean platelet volume (MPV) levels and disease severity in pediatric patients. Material and Methods: HSP was diagnosed based on the EULAR/PRINTO/PRES criteria. Age, gender, season of disease onset, and the presence and type of infection before the attack were recorded. Systemic involvement for each patient was evaluated from the medical history, physical examination, and laboratory tests. Results: A total of 85 patients between 2–17 years of age (median age: 8 years) were included in the study. All patients had the typical purpuric rash, with 71.8%, 74.1%, and 31.8% displaying joint, gastrointestinal system (GIS), and renal involvement, respectively. IL-6 levels were increased in 61.1%, 55.6 %, and 63.3% of patients with renal, GIS, and joint involvement, respectively. MPV levels were decreased in 40.7%, 49.2%, and 49.2% of patients with renal, GIS, and joint involvement, respectively. IL-6 and MPV levels were not significantly different (p>0.05) between patients with and without renal, joint, or gastrointestinal involvement. Conclusion: There was no prognostic relationship between MPV or serum IL-6 levels at the initial diagnosis and GIS or renal involvement in HSP. Further studies are needed to determine the relationship between inflammatory cytokines and HSP.