İkinci mertebeden adi diferansiyel operatörlerin kendine eş olan ve kendine eş olmayan genişlemeleri
Self-adjoint and non self-adjoint extentions of the second order ordinary differantial operators
  1. Tez No: 654720
  2. Yazar: MERYEM YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLENDER PAŞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada, ilk olarak konunun tarihsel gelişimi verilmiştir. Daha sonra ikinci bölümde Hilbert uzayı ile ilgili temel tanım ve teoremler ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise Sturm-Liouville problemlerinin oluşturma biçimi, problemlerin singülerlik ve regülerlik durumları verilmiştir. Ayrıca çözümlerin limit-nokta ve limit çember durumları da tanımlanmıştır. Dördüncü bölümde sınır değer uzayı kavramları tanımlanmıştır. Bu kavramlar ile adi diferansiyel operatörlerin maksimal disipatif, akretif genişlemeleri verilmiştir. Beşinci bölümde (-1,1) aralığında Legendre sınır değer problemi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly the historical progress of the subject is considered. Than, in the second chapter, some definitions and theorems discussed in Hilbert space. The method of forming Sturm-Liouville problems and their singularity and regularity status are presented in chapter three. Also, limit-point and limit-circle status of solutions are described. In the fourth chapter, the notions of space boundry value is defined. On that basis maximal dissipative, accretive of differantial operators are described. In the fifth chapter, a Legendre value problem in the interval (-1,1) is given.