Edirne il merkezinde yaşayan 18-49 yaş arası evli kadınların cinsel yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the sexual life quality of married women aged 18-49 living in the city center of edirne
  1. Tez No: 654758
  2. Yazar: SELEN BAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER SEZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışmamızın amacı Edirne İl merkezinde yaşayan 18-49 yaş arası evli kadınların cinsel yaşam kalitelerini değerlendirmek ve buna etki eden faktörleri saptamaktır. Çalışmamızın evrenini 25.441 kadın oluşturmuştur. Örneklem ise Aile Sağlığı ve yaşa göre yapılan tabakalandırma sonrası 385 kişi olarak bulunmuş ve bu sayıya ulaşılmıştır. Çalışma 385 evli kadınla gerçekleştirilmiş olup, veriler katılımcıların sosyodemografik özelliklerin sorgulandığı sorularla beraber, 19 sorudan oluşan Kadın Cinsel Fonksiyon İndeksi, 18 sorudan oluşan Cinsel Yaşam Kalitesi ölçeği, 7 sorudan oluşan Birinci Basamak için Beck Depresyon Tarama Ölçeği soruları olmak üzere toplam 79 sorudan oluşmuştur. Kadınların kadın cinsel fonksiyon indeks sorularına verdikleri cevapların ortalama puanları 22,41±10,02 olarak hesaplanmıştır. Kadının yaşının, eşin eğitim durumunun, evlilik süresinin, eşlerin yaşının, depresyon durumunun, çalışma durumunun, doğum şeklinin, kronik hastalık varlığının, ilaç kullanıyor olmanın, gelir düzeyinin, şiddet görmenin cinsel fonksiyonda etkili olduğu görülmüştür. Kadınların cinsel yaşam kalitesi puan ortalamaları 72,55±29,11 olarak hesaplanmıştır. Yaşı daha genç olanların, evlilik süresi az olanların, depresyon açısından değerlendirildiğinde daha düşük riskli olanların, yüksekokul ve üzeri eğitim alanların, sezaryen doğum yapanların, kronik hastalığı bulunmayanların, ilaç kullanmayanların, eşi serbest meslekle uğraşanların, kendi isteği ile evlenenlerin, şiddet görmeyenlerin, ekonomik durumu daha rahat olanların, çekirdek aileye sahip olanların cinsel yaşam kalitelerinin daha iyi olduğu saptanmıştır. Çalışmamıza katılan kadınların cinsellikle ilgili yeteri kadar bilgilendirilmediği fark edilmiştir. Birinci basamakta yer alan sağlık çalışanlarının hastayla iletişimi ve problemlerine erişim kolaylığı olduğu için, birinci basamakta kadınlara arka plana atılan cinsel yaşamlarının eğitimler ile ve görüşmeler yapılarak iyileştirilmesi sağlanmalıdır. Bu amaca ulaşmak için de öncelikle sağlık çalışanlarının eğitimi sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to evaluate the sex life quality of the married women in the age group of 18-49, living in Edirne city center and to determine the affecting factors. Study population consists of 25.441 women. Sampling is set as 385 women after the stratification according to the age and family health centers in Edirne. The survey examines the sociodemographic variables with the 79 questions including 19 questions of The Female Sexual Functionality Index, 18 questions of The Quality of Sexual Life Questionnaire and 7 questions to determine Beck Depression Inventory. The average score of the Female Sexual Functionality Index Questionnaire is 22,41±10,02 as a result of the survey. The factors affecting the sexual functionality is determined as the age of the woman, educational status and the age of the spouse/s, the duration of the marriage, state of the depression, working status, childbirth delivery method, the state of chronic disease state, to be on medication, income level and being exposed to violence. The average score of The Quality of Sexual Life Questionnaire is estimated as 72,55±29,11. It is determined that quality of sexual life is much better of women who are younger, had much shorter marriage, are less risky to depression, have bachelor's degree or higher, had cesarean delivery, have no chronic disease, are not on medication, are married self-employed one, are married willingly, are not exposed to violence, have high income and have nuclear family. It is determined that women are not informed well enough in this respect. Since the healthcare professionals in primary care have easy communication with the patient and access to their problems, it should be ensured that patients sexual life should be improved through education and interviews in the primary care. In order to achieve this goal, health care professionals should be trained first.