Institutional investment horizon, herding, and stock returns
Kurumsal yatırım süresi, sürü davranışı ve hisse senedi getirileri
  1. Tez No: 654759
  2. Yazar: MUHAMMAD SABEEH IQBAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT AKDENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez, yatırım vadesine göre sınıflandırılan yatırım kurumların sürü davranışları ile kurumların yatırım vadesinin piyasa-defter değerine etkisi arasındaki etkileşimi incelemektedir. İlk olarak, kısa ve uzun vadeli yatırım yapan kurumsal yatırımcıların sürü davranışının hisse fiyatlarına etkisini inceliyoruz. Hem kısa vadeli yatırım yapan hem de uzun vadeli yatırım yapan kurumlar alım ve satımlarda aynı yönde haraket ediyorsa bu durumu aynı yön sürü hareketi olarak kategorize ediyoruz. Aynı şekilde uzun vadeli yatırım yapan kurumlar satış yaparken kısa vadeli yatırım yapan kurumlar alım yapıyorsa (yada tam tersi) bunu da tersine sürü hareketi olarak kategorize ediyoruz. Uzun vadeli yatırım yapan kurumsal sürü davranışının daha önce literatürde belgelenmiş istikrarsızlaştırıcı etkisinin sadece tersine sürü hareketinde geçerli olduğunu gösteriyoruz. Ayrıca, bizim bulgularımız, yine daha önce literatürde belgelenmiş kısa vadeli yatırım yapan kurumsal sürü hareketinin daha bilgili olduğu ve hisse senedi denge fiyatını bulma sürecini geliştirdiğini desteklemektedir. İkinci olarak, farklı yatırım vadelerine sahip olan kurumların piyasa-defter değeri etkisine diferansiyel katkılarını araştırıyoruz. Tezimizde, uzun vadeli yatırım yapan kurumların, maddi olmayan bilgisi pozitif olan hisse senetlerini satın almak, maddi olmayan bilgisi negatif olan hisse senetlerini satmak eğiliminde olduğunu buluyoruz. Bu davranış, piyasanın aşırı tepkisini daha da derinleştirerek maddi olmayan getiri geri dönüşlerini büyütmekte ve piyasa-defter değeri etkisinin açıklanmasına katkı sağlamaktadır. Öte yandan, kısa vadeli yatırım yapan kurumlar alım-satım kararlarını maddi olmayan bilgilerden bağımsız olarak vermekte dolayısıyla piyasa-defter değeri etkisine birkatkı yapmamaktadır. Ayrıca bulgularımız, kısa vadeli yatırım yapan kurumların uzun vadeli yatırım yapan kurumlara nazaran daha fazla bilgiyle yatırım yaptıkları tezini de desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the interaction between the herding behavior of institutions classified by their investment horizons and the role of investment horizon of institutions in driving the book-to-market effect. First, we examine the price impact of the herding behavior of short- and long-horizon institutional investors. We categorize the institutional herding as same-side herding when both types of institutions herd on the buy-side or sell-side together and as opposite-side herding when short-horizon institutions buy while the long-horizon institutions sell or vice versa. We find that the previously documented destabilizing impact of long-horizon institutional herding is only observed on opposite-side herding. Moreover, short-horizon institutional herding improves the stock price discovery process confirming the belief that they are more informed. Second, we investigate the differential contribution of institutions with different investment horizons in book-to-market effect. We find that long-horizon institutions tend to buy (sell) stocks with positive (negative) past intangible information. This behavior exacerbates market overreaction and magnifies intangible return reversals and thus contributes to book-to-market effect. On the other hand, short-horizon institutions trade independent of intangible information, and their trading in the direction of intangible information does not contribute to book to market effect. Moreover, our findings also support that short-horizon institutions are better informed than long-horizon institutions.