Deniz tabanı taramalarındaki etken geoteknik faktörler
Geotechnical factors in dregeability
- Tez No: 65477
- Danışmanlar: DR. MUSTAFA EFTELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
n ÖZET Bilindiği gibi dünyanın dörtte üçü sularla kaplı bulunmakta olup bunun büyük bir çoğunluğunu da denizler oluşturmaktadır. İnsanoğlu denizlerden çeşitli ihtiyaçlarını artan bir ivmeyle karşılamakta ve karşılamaya da devam etmektedir. Hiç kuşkusuz bunların en önemlilerinden biri deniz ulaşımıdır. Bunun için her kıyı şeridinde ihtiyaca göre çeşitli büyüklüklerde limanlar bulunmaktadır. Bu İmanların yapımı sırasında veya faaliyet halindeyken deniz trafiğine engel olabilecek deniz tabanlarının taranmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada baz alının bilgisayar programı (Dredgabl) yardımıyla deniz tabanındaki sediment çeşitlerine göre tarama yöntemlerinin uygun olanının bulunması ve diğer tarama, taşıma ve açık denizlere boşaltma işlemlerinin yapılması ve yorumlanması için önemli bilgiler sağlanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The seventy-five percent of the world surface is covered with water and the sea shares the most important part. The humankind uses the seas for his needs with the great increasing of demand. Marine transportation is the most important comman way in using the seas. The inauguration of the volume of the marine trade birings up the need of the parts. When constructing new ports and developing the existing ones the seabed is dredged not to quash the sea traffic. In this study using a computer program called Dredgabl the dredging methods are examined changing with the sediment types and also dredging, transporting and, discharging operations are investigated.