Turizm sektöründeki artırılmış gerçeklik (AG) uygulamalarının bireylerin destinasyon ziyaret etme niyetlerine etkisi
The effect of augmented reality (AR) applications in the tourism sector on individuals' destination visit intention
- Tez No: 654796
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEZAHAT EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada turizmde artırılmış gerçeklik ve destinasyon pazarlamasının birlikteliği ile artırılmış gerçeklik uygulamalarının bireylerin destinasyon ziyaret etme niyetlerine etikisi araştırılmaktadır. Araştırmanın amacı, artırılmış gerçeklik uygulamalarında hangi deneyim boyutlarının tüketicilerin genel ziyaret deneyimlerini etkilediğini tespit etmek ve artırılmış gerçeklik uygulamasını deneyimleyen bireyin gerçek deneyimi yaşama niyeti üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma kapsamında Karaman Tanıtım Merkezi'nde artırılmış gerçekliği deneyimleyen üniversite öğrencilerinden anket yöntemiyle veri toplanmıştır. Araştırma modeli Smart PLS programı aracılığıyla Yapısal Eşitlik Modellemesiyle test edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre artırılmış gerçeklik uygulamalarında eğitim ve eğlence boyutlarının bireylerin genel ziyaret deneyimlerini etkilediği; genel ziyaret deneyiminin de bireylerin tanıtımı yapılan destinasyonları ziyaret etme niyetini ve tanıtım merkezini tekrar ziyaret etme niyetlerini etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca bireylerin tanıtımı yapılan destinasyonları ziyaret etme niyeti ve tanıtım merkezini tekrar ziyaret etme niyetleri de tanıtımı yapılan destinasyonları önerme istekliliğine etki etmektedir. Elde edilen sonuçların turizm pazarlaması özelinde destinasyon pazarlama faaliyetlerinde bulunan kamu ve özel kurum/kuruluşlara içgörü sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, with combination of augmented reality in tourism and destination marketing and augmented reality applications, real visitor's intention to visit will be investigated. The purpose of the study is to determine which dimensions of experience affect the general visit experiences of consumers in augmented reality applications and to examine the effect of the individual who experiences the augmented reality application on the intention of experiencing the real experience. Within the scope of the research, data were collected from the university students who experienced the augmented reality at the Karaman Promotion Center, using a survey method. The research model was tested by Structural Equation Modeling through the Smart PLS program. According to the results of the research, while the dimensions of education and entertainment affect the general visit experiences of individuals; general visit experience affects individuals' intention to visit the promoted destinations and their intention to revisit the promotion center. In addition, the intention of individuals to visit the promoted destinations and their intention to revisit the promotion center also affect their willingness to recommend the promoted destinations. The obtained results are expected to provide insight to public and private institutions / organizations engaged in destination marketing activities specifically for tourism marketing.