Yetişkin bireylerde yiyeceklerden tiksinme eğilimi, sağlıklı beslenme takıntısı ve beslenme durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of food disgust tendency, healthy nutrition obsession and nutritional status in adult individuals
- Tez No: 654818
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞANLIER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma, yetişkin bireylerin tiksinme eğilimlerinin sağlıklı beslenme takıntısı üzerine etkilerini araştırmak ve beslenme durumlarını değerlendirmek amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Çalışmaya, Ankara ilinde yaşayan 19-55 yaş arası, 328 erkek, 524 kadın olmak üzere toplam 852 yetişkin gönüllü birey katılmıştır. Araştırmada veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu ile toplanmıştır. Bireyler genel bilgiler, sağlık bilgileri, antropometrik ölçümleri, beslenme alışkanlıklarına ait sorular ile Tiksinme Ölçeği Revize Formu (TÖR), Tiksinti Eğilimi ve Duyarlılığı Ölçeği (TEDÖ), Gıda İğrenme Ölçeği (GİÖ) ve ORTO-15 testini yanıtlamışlardır. Bireylerin %61.5'i kadın, %38.5'i erkek olup yaş ortalamaları 28.3±8.65 yıldır. Bireylerin yarısından fazlası normal beden kütle indeksi (BKİ)'ne sahiptir (erkeklerde, %57.0; kadınlarda, %63.2). TÖR (E: 13.9±4.43, K: 16.6±4.04), TEDÖ (E: 45.0±12.98, K: 49.9±13.24) ve GİÖ (E:110.8±29.94, K:118.0±27.94) ölçek puan ortalamaları kadınlarda daha yüksek bulunmuştur. ORTO-15 puanları ise erkeklerde daha yüksektir (p0.05). Katılımcıların beden kütle indeksi (BKİ) sınıflaması açısından ORTO-15 puan dağılımı anlamlı bir farklılık göstermemektedir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was planned and conducted in order to investigate the effects of disgust tendencies of adult individuals on obsession with healthy nutrition and to evaluate their nutritional status. A total of 852 adult volunteers, 328 males and 524 females, aged between 19-55, living in Ankara, participated in the study. The data in the study were collected with a questionnaire prepared by the researcher. Individuals answered general information, health information, anthropometric measurements, and nutritional habits, and the Disgust Scale Revision Form (DS-R), Disgust Tendency and Sensitivity Scale Revise (DPSS-R), Food Disgust Scale (FDS) and ORTO-15 tests. 61.5% of the participants are women, 38.5% are men and their average age is 28.3 ± 8.65 years. More than half of the individuals have normal body mass index (BMI) (57.0% in men; 63.2% in women). Mean scores of DS-R (M: 13.9 ± 4.43, F: 16.6 ± 4.04), DPSS-R (M: 45.0 ± 12.98, F: 49.9 ± 13.24) and FDS (M: 110.8 ± 29.94, F: 118.0 ± 27.94) scale scores in women was higher. ORTO-15 scores are higher in males (p 0.05). ORTO-15 score distribution does not show a significant difference in terms of body mass index (BMI) classification of the participants (p> 0.05).