Yetişkin bireylerde obezite, dürtüsellik, yalnızlık düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between obesity, impulsivity and loneliness levels in adults
  1. Tez No: 968831
  2. Yazar: HANDAN SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada, yetişkinlerde obezite, yalnızlık ve dürtüsellik arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, Konya ilinde ikamet eden, 18-65 yaş aralığında, diyet ve beslenme uzmanına başvuran 210 obez bireyden ve kontrol grubundaki 156 obez olmayan bireyden (toplam 366) veri toplanmıştır. Katılımcıların yalnızlık düzeylerini ölçmek için ''UCLA Yalnızlık Ölçeği'', dürtüsellik düzeylerini ölçmek için ''Barratt Dürtüsellik Ölçeği'', demografik bilgilerini elde etmek için ''Sosyodemografik Bilgi Formu'' kullanılmıştır. Veri analizi için SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde Spearman Korelasyon Analizi, Mann Whitney U testi ve Kruskal- Wallis H testi uygulanmıştır. Ayrıca Kruskal-Wallis H testinde anlamlı farklılık saptanan durumlarda farkın yönünü saptamak için Post Hoc testinden yararlanılmıştır. Varyansların homojen dağılmaması ve örneklem sayılarının eşit olmamasından dolayı Games-Howell testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; obez olan ve obez olmayan bireylerde yalnızlık ile dürtüsellik toplam puanları arasında anlamlı bir ilişki olmadığı, dürtüselliğin alt boyutlarından plan yapmama ile yalnızlık puanları arasında negatif yönde ilişki olduğu, motor dürtüsellik ile yalnızlık puanları arasında pozitif yönde ilişki olduğu bulunmuştur. Dikkat eksiliği ile yalnızlık puanları arasında sadece obez bireylerde pozitif yönde ilişki olduğu bulunmuştur. Çalışmamızda katılımcıların obeziteye göre yalnızlık ve dürtüsellik düzeyleri de karşılaştırılmıştır. Obez olan bireylerin obez olmayan bireylere kıyasla daha fazla yalnızlık hissettiği bulunmuştur. Obez olan ve olmayan bireylerin dürtüsellik toplam puanları arasında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Dürtüselliğin alt boyutlarında ise obez bireylerin motor dürtüsellik düzeylerinin, obez olmayan bireylerin dikkat eksikliği ve plan yapmama düzeylerinin daha yüksek olduğu bulunmuştur. Öte yandan ölçek puanlarının bazı demografik değişkenlere göre anlamlı bir şekilde farklılaşma olduğu saptanmıştır. Araştırmanın sonucunda; obez olan bireylerin obez olmayan bireylere kıyasla yalnızlık ve motor dürtüsellik düzeylerinin daha yüksek olduğu ve bireylerin hissettiği yalnızlık düzeyi arttıkça motor dürtüsellik düzeyinin de arttığı ortaya konulmuştur. Motor dürtüselliğin yüksek olmasının bireylerin yiyeceklere karşı düşünmeden tepki verme eğilimi göstermelerine neden olduğu ve bunun da obeziteye yol açtığı düşünülmektedir. Ayrıca obez bireylerin yaşamın birçok alanında olumsuz tutumlara ve damgalanmaya maruz kaldıkları bilinmektedir. Bu durumun sonucunda obez bireyler sosyal ortamlardan uzak durmayı tercih edebilmekte ve daha fazla yalnızlık hissi yaşayabilmektedir. Önyargıların belirlenmesi ve bu konuda farkındalık oluşturulması için çalışmalar yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between obesity, loneliness, and impulsivity in adults. In the study, data were collected from 210 obese individuals residing in Konya, aged between 18-65 years, who applied to a diet and nutrition specialist, and 156 non-obese individuals (366 in total) in the control group. The“UCLA Loneliness Scale”was used to measure the loneliness levels of the participants, the“Barratt Impulsivity Scale”to measure the impulsivity levels, and the“Sociodemographic Information Form”to obtain their demographic information. SPSS 25.0 package program was used for data analysis. Spearman Correlation Analysis, Mann Whitney U test and Kruskal-Wallis H test were used in the analysis of the data. In addition, in cases where a significant difference was detected in the Kruskal-Wallis H test, the Post Hoc test was used to determine the direction of the difference. The Games-Howell test was used because the variances were not homogeneously distributed, and the sample numbers were not equal. According to the findings, It was found that there was no significant relationship between loneliness and impulsivity total scores in obese and non-obese individuals, there was a negative relationship between non-planning and loneliness scores, a sub-dimension of impulsivity, and a positive relationship between motor impulsivity and loneliness scores. A positive correlation was found between attention deficit and loneliness scores only in obese individuals. In our study, the loneliness and impulsivity levels of the participants were also compared according to obesity. Obese individuals were found to feel more lonely than non-obese individuals. No significant difference was found between the impulsivity total scores of obese and non-obese individuals. In the sub-dimensions of impulsivity, it was found that the motor impulsivity levels of obese individuals and the levels of attention deficit and not planning in non- obese individuals were higher. On the other hand, it was determined that the scale scores differed significantly according to some demographic variables. As a result of the research, It has been revealed that individuals with obesity have higher levels of loneliness and motor impulsivity compared to individuals who are not obese, and the level of motor impulsivity increases as the level of loneliness felt by individuals increases. It is thought that high motor impulsivity causes individuals to tend to react to food without thinking, which in turn leads to obesity. It is also known that obese individuals are exposed to negative attitudes and stigma in many areas of life. As a result of this situation, obese individuals may prefer to stay away from social environments and may experience more loneliness. It is recommended to carry out studies to identify prejudices and raise awareness on this issue.