In flange derotator design and control
Flanş içi derotator tasarımı ve kontrolü
- Tez No: 654857
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER MURAT KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sistem Dinamiği ve Kontrol Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Teleskop astronomik bir nesneyi takip ederken, teleskopun coğrafi koordinatına ve nesnenin gökyüzü koordinatına bağlı olan optik eksen etrafında nesnenin döndüğünü görür. Bu etkiye alan dönüşü denir ve alt-azimut konfigurasyonunda olan teleskoplarda bu etkiyi görmek mümkündür. Astronomik olarak bir nesnenin izlenmesi sırasında dünyanın dönüşünden kaynaklanan optik alanın dönüşünü düzeltmek ve telafi etmek esastır. Derotator, optik alan dönüşünü düzeltmek için kullanılan bir cihaz sınıfıdır. Nasmyth konfigürasyonu olan bır Ritchey-Chretien teleskopunda, böyle bir cihaz bilimsel aletler ile M3 aynası arasına entegre edilmelidir. Nazmit platformundaki boş alanlar kiralandığı için oradaki alan çok kıymetlidir. Eğer her bir bilimsel ekipmanın girişine bir mini derotator koyarsanız hem alan maliyetiniz artar hem de her cihazın derotatorları için bir para ödemiş olursunuz. Eğer teleskop merkezi deliğine bir derotator entegre ederseniz ve görüntüyü bilimsel ekipmanlara bu şekilde yollanması hem teknolojik hem de ekonomik açıdan önemlidir. Bu çalışma, 4m altitude-azimut tipindeki bir yer teleskopu için tasarlanmış flanş içi derotator tasarımını ve kontrolünü göstermektedir. İlk olarak cihazın optik konfigürasyonuna karar verilde. Mevcut alana göre ayna boyutlandırması yapıldı. Teknik şartnamelere uygun bilgisayarlı katı model tasarımı yapıldı. Malzemelerin bulunabilirlik, maliyet ve üretilebilirlik açısından filtrelenmesi ile malzeme seçimi yapıldı. Bilgisyarlı katı model tasarımı Ansys programı kullanılarak geliştirildi. Tasarımı en uygun şekilde hafifletebilmek için iterasyon yöntemi kullanıldı. Çalışma sıcaklığı 30 derece sıcaklık farkına sahip olduğu için malzeme uyumluluğu Ansys ile doğrulandı. Optik hizalama ve ayarlama prosedürü geliştirildi. Kontrol sistemi, mevcut teleskop belgeleri ışığında geliştirildi. Kontrolörün performansını görebilmek için benzetim yöntemiyle görseller hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The field rotation effect can be described as observing the gyration of an object with the pupil of a telescope around the optical axis under the influence of the latitude of the observatory while the telescope is following that astronomical object. This is possible as a result of the alt-azimuthal mount of the telescope. It is essential to correct and compensate the rotation of the optical field caused by the earth's rotation during the monitoring of the astronomical object. Derotator is a class of devices that is used to correct the optical field rotation. In a telescope of a Ritchey-Chretien, Nasmyth configuration, the device must be integrated between the scientific instruments and the M3 mirror. Cost of the free space on the Nasmyth platform and the derotators for each scientific instruments are very important, integrating one derotator in the central hole of the telescope fork is important for both technologically and economically. This study shows the designing and controlling an in flange field derotator which is designed for a 4m altitude-azimuth type ground telescope. In this way, optical configuration of the device is selected. Mirror sizing is done according to the available space. A cad design is developed regarding the technical specifications. Material selection is done by the help of the filtering the materials for availability, cost and manufacturability. The cad design is improved by using Ansys. Iteration method is used in order to achieve optimum light weighted model. Since the working temperature has 30 degree Celcius difference, materials compatibility is verified. The alignment procedure is developed. The control system is developed in the light of the available telescope documents. Performance of the controller is tested and presented by simulations.