Sahnelenen olay yeri
- Tez No: 654858
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKAİ GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Olay Yeri İnceleme ve Kriminalistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Olay yeri; olayın gerçekleştiği ve kanıtların bulunduğu tüm alanları içerisine alan bölgeye denir. Sahnelenen olay yeri ise; bir suçlunun kendisini korumaya yönelik olarak yalan söylemeyi ve soruşturmayı yanlış yönlendirmeyi amaçlayarak sergilediği kapsamlı bir davranış biçimidir. İnsanlığın yerleşik düzene geçmesiyle toplumsal düşünce yerini yavaş yavaş bireysel düşünceye bırakmaya başlamıştır. Bunun sonucunda ise sahnelenen olay yeri olguları da tarihteki yerini almaya başlamıştır. Yapılan çalışma retrospektif bir çalışmadır. Sahneli olay yeri olgu ya da olgularında işlenmiş olan suç ya da suçların bilerek ve isteyerek kanıt karartma suretiyle ikincil bir suç işlenmesine varacak kadar esas suçun boyutunu değiştiren suç eylemlerine gidebileceğine vurgu yapılmak istenmiştir. Bazen de suç ya da suçluyu gizlemek değil de olaydaki kurbanın ya da kurbanın ailesinin utancını ortadan kaldırmaya yönelik masumane bir niyetle yapılmış bir sahnelemenin de olabileceğinin göz ardı edilmemesi üzerinde durulmuştur. Ayrıca çalışma kapsamında kaza olarak nitelendirilen olguların bazılarının da suistimal ya da dikkatsizlikten öte, yerine göre suikast, yerine göre de ihmal ötesinde cinayet olguları olduğu da değerlendirilmeye alınmıştır. Araştırmada, bahsi geçen şüpheli, aydınlığa çıkarılması çoğu zaman sorunlu ve zorlu bir süreci içeren çeşitli olgular üzerinde durulmuştur. İncelenen olguların adli süreci kimi zaman (araştırmanın bütünlüğünü koruma konusuna dikkat edildiği ve sadık kalındığı durumlarda) kolay ve başarılı bir şekilde işlemiş, nihayetinde maddi gerçeklik ortaya çıkmıştır. Kimi zaman ise bu süreç (araştırmanın bütünlüğü göz ardı edildiği ve bazen adli ve hukuki soruşturmada eksikliklerin ortaya çıktığı durumlarda) zorlu fakat bazen olumlu sonuçlar da doğurabilen, fakat çoğu zamansa olumsuz sonuçlanan şekilde işlemiştir. Gerek adli, gerekse hukuki soruşturmaların işlerliği bir bütün olarak ele alınıp incelemeler değerlendirildiğinde, araştırması yürütülen olgularda hataya yer verilmeyeceğine veya en az hatayla sağlanabileceğine inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Crime scene; The region that includes all the areas where the incident took place and the evidence is available. The scene of the incident is; it is a comprehensive form of behavior that a criminal is aiming to lie and mislead the investigation to protect himself. With the transition of humanity to the established order, social thought has gradually started to be replaced by individual thought. As a result, the scene of the crime scene has started to take its place in history. The study is a retrospective study. It was intended to emphasize that by deliberately and intentionally darkening evidence, crimes committed in staged crime scene cases may result in secondary criminal acts that change the extent of the main crime. Sometimes it is emphasized that there may be a staging with an innocent intention to eliminate the embarrassment of the victim or the victim's family, rather than to conceal the crime or the offender. In addition, some of the cases considered as accidents within the scope of the study were evaluated as cases of assassination or murder beyond negligence rather than abuse or carelessness. The study focused on a variety of cases involving the suspicious and other cases which require problematic and challenging process to be unraveled. The judicial process of the cases examined has sometimes worked easily and successfully (in cases where loyalty and attention is paid to the integrity of the research), resulting in material reality. Sometimes this process (where the integrity of the research is ignored and sometimes deficiencies arise in judicial and legal investigations) would work in a challenging way that can end in positive results, but often in negative results. It is believed that when the functioning of both judicial and legal investigations is taken as a whole, the cases under investigation will not include errors or can be resolved with the leas.