Metal atıklarıyla takviye edilmiş sandviç kompozitlerin mekanik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of mechanical properties of sandwich composites reinforced with metal wastes
- Tez No: 654859
- Danışmanlar: DOÇ. OKAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kompozit malzemeler son yıllarda hafiflik ve yüksek mukavemetten dolayı birçok uygulamada kullanılmaktadır. Yapılan literatür araştırmalarında termoplastik kompozitlerde atık metal takviyesi ile ilgili yeterli araştırma ve çalışma olmadığı görülmüştür. Bu nedenle, termoplastik kompozitlerin düşük hızlı darbe etkisi farklı sıcaklık şartlarında deneysel bir şekilde incelenmiştir. Bu araştırmada cam elyaf takviyeli polipropilen yüzde 60 cam elyaf yoğunluk oranına sahip, dört farklı takviye oranlarında (%0, %3, %5, %10) ve tek kalınlıkta (4mm), sıcak pres yöntemi ile Dokuz Eylül Üniversitesi Kompozit Laboratuvarında 100x100 boyutlarında üretilmiştir. Bu araştırmada 2 farklı deney (düşük hızlı darbe deneyi ve tekrarlı darbe deneyi) üç farklı sıcaklıkta (23℃, 55℃, 75℃) ve beş farklı enerji düzeyinde (10J, 20J, 30J, 40J, 50J) CEAST Fractovis Plus cihazında yapılmıştır. Bu araştırmanın sonunda sandviç kompozitlerin düşük hızlı darbe davranışları ve tekrarlı darbe davranışları ve mekanik özellikleri farklı enerjilerde ve farklı sıcaklık koşullarında, çeşitli grafikler yardımıyla incelenip ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Composite materials have been used in many applications in recent years due to their lightness and high strength. In the literature researches, it has been seen that there is not enough research and work on waste metal reinforcement in thermoplastic composites. Therefore, the low velocity impact behavior of thermoplastic composites has been experimentally investigated under different temperature conditions. In this research, glass fiber reinforced polypropylene with 60% glass fiber density ratio, in four different reinforcement ratios (0%, 3%, 5%, 10%) and single thickness (4mm) was produced by hot press method in Dokuz Eylül University Composites Laboratory in 100x100 dimensions. In this study, two different experiments (low velocity impact test and repeated impact test) were performed at three different temperatures (23 ℃, 55 ℃, 75 ℃) and five different energy levels (10J, 20J, 30J, 40J, 50J) on the CEAST Fractovis Plus device. At the end of this research, low velocity impact behavior and repeated impact behavior and mechanical properties of sandwich composites at different energies and different temperature conditions were examined and evaluated with the help of various graphics.