Yeni benzimidazol temelli kiral aminoalkollerin sentezi ve antimikrobial etkilerinin araştırılması
Synthesis of chiral aminoalcohol based benzimidazoles and investigation of their antimicrobial activities
  1. Tez No: 654860
  2. Yazar: İLKNUR ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİR DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Yeni üç adet kiral aminoalkol-benzimidazol hibritleri 4a, 4b ve 4c ticari olarak elde edilen kiral aminoalkoller [S(-)- fenilalaninol, S(+)-fenilglisinol ve S(+)-Leusinol] ile 2-(klorometil)-N-tosil-1-H-benzimidazolün reaksiyonundan sentezlenmiştir. Sentezlenen bütün bileşiklerin yapıları spektroskopik yöntemler IR, NMR ve LC-MS ile karakterize edilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin 4a, 4b ve 4c önemli patojenlere karşı antimikrobiyal etkileri kuyu-difüzyon metodu kullanılarak araştırılmıştır. Bu kiral üç bileşik oldukça etkin antimikrobiyal etki sergilemişlerdir.
Özet (Çeviri)
New three chiral aminoalcohol-benzimidazole hybrids have been synthesised from commercially available amino alcohols [S(+)-Phenylglycinol, S(-)- Phenylalaninol and S(+)- Leuicinol] and 2-(chloromethyl)-N-tosyl-1-H-benzimidazole. The synthesized compound entirely characterized by IR, NMR, and LC-MS analysis. The antimicrobial properties of compounds 4a, 4b and 4c against important pathogens were investigated by the well-diffusion method. These new chiral compounds have demonstrated significant antimicrobial activity.