Tedarik zinciri yöneticisi liderlik tarzlarının endüstri 4.0 öncesi ve sonrası karşılaştırılması: İmalat sektörü açısından üç firma örneği
Comparison of supply chain manager leadership styles before and after industry 4.0: The case of three firms in manufacturing sector
- Tez No: 654861
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ KULEYİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Lojistik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Endüstri 4.0 ile büyük bir farklılık yaşayan sanayileşme, üretim süreçlerini ciddi ölçüde etkilemiştir. Akıllı fabrikaların insana olan ihtiyacın azalması tedarik zincirinde de aynı etkiyi yapıp yapmayacağı tartışma konusudur. Endüstri 4.0 devrimi öncesinde ve sonrasında bu liderlik özelliklerinin değişimine yönelik araştırmalar ele alınmıştır. Bu çalışmada, Endüstri 4.0 öncesi ve sonrasındaki dönemde çalışanların bakış açısıyla tedarik zinciri yöneticisi liderlik tarzlarının karşılaştırılması amaçlanmaktadır. İzmir'de imalat sektöründe faaliyet gösteren Endüstri 4.0'a uyum sağlayan üç büyük işletmenin çalışanları (n=750) araştırmanın hedef kitlesi olarak belirlenmiştir. Bu rakamdan yola çıkarak çalışmanın örneklem büyüklüğü ise; yüzde 5 hata payı ve yüzde 95 güven seviyesi çerçevesinde 256 kişi olarak hesaplanmıştır. Bu kapsamda belirlenen örneklem grubuna uygulanmak üzere Teoman'ın (2015) çalışmasından uyarlanarak araştırmanın amacına uygun bir veri toplama aracı kullanılmıştır. Verilerin toplanması ardından bu verilerin çözümlenmesi için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 25.0 programı aracılığıyla, normallik varsayımına bakıldığında Kolmogorov-Smirnov testi, ardından endüstri 4.0 öncesi ve sonrası dönüşümcü liderlik alt boyutları Wilcoxon testi, bağımsız gruplar arasındaki farkların anlamlılığını belirlemek için Mann Whitney U ve anlamlılıkların etki büyüklüğünü belirlemek amacıyla Cohan's d testi uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre; Endüstri 4.0 öncesi ve sonrası dönemde liderlik tarzlarının hespinde anlamlı farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Industrialization process in which a great difference have been experienced with Industry 4.0, significantly affected the production processes. It is a matter of debate whether smart factories will have the same effect on the supply chain with the reduced need for people. Research on the transformation of leadership characteristics before and after the Industry 4.0 revolution were discussed. In this study, the purpose is to compare supply chain manager leadership behaviors with employees' perspective before and after Industry 4.0. Employees (n=750) of firms which operate in the manufacturing sector in İzmir that comply with Industry 4.0 were determined as the population of this research. Based on this number, the sample size of the study was calculated as 256 participant within 5 percent statistical error and 95 percent confidence level In this context, a data collection tool suitable for the purpose of the study was used, adapted from Teoman's (2015) study, to be applied to the determined sample group. After the data was collected, looking at normality assumption Kolmogorov-Smirnov test, Wilcoxon test for transformational leadership sub-dimensions before and after industry 4.0, Mann Whitney U test was used to determine the significance of the differences between independent groups with SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 25.0 program, and Cohan's d test was used to determine the effect size of the significance. According to the results, significant differences were detected in all leadership styles before and after Industry 4.0.