Evaluation of seismic performance of reinforced concrete structures strengthened via fiber reinforced polymer (FRP) fabrics and jacketing methodjacketing method
Elyaf takviyeli polimer (FRP) kumaşlar ve mantolama yöntemi ile güçlendirilen beton yapıların sismik performansının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 654862
  2. Yazar: SEMİH GÖKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EREN GÜLŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Türkiye Alp-Himalaya deprem kuşağı üzerinde, deprem riski yönünden dünyanın en aktif bölgelerinden biri üzerinde bulunmaktadır. Türkiye'nin büyük bölümü deprem bölgeleri içerisinde yer alıp, nüfusunda çok büyük bir kısmı bu bölgelerde yaşamlarını sürdürmektedir. Yani Türkiye sürekli olarak deprem tehlikesi altında bulunmaktadır. Türkiye tarih boyunca çok sayıda deprem yaşamıştır. Maddi ve manevi kayıplarımız çok fazla olmuştur. Çözüm tektir. Depreme dayanıklı yapı inşa etmekten başka çaremiz bulunmamaktadır. Türkiye'de mevcut betonarme yapı stoğunun araştırılması ve depremler bize göstermiştir ki; beton basınç dayanımı günümüz deprem yönetmeliğine göre genelde düşüktür, enine ve boyuna donatılar günümüz deprem yönetmeliğinin şartlarını sağlamamaktadır. Bu eksiklikler sonucunda yapılar deprem anında oluşan kuvvetlere karşı başarısız davranış göstermektedir. Deprem anında bu tarz bir olumsuzlukla karşılaşmamak için yapıların güçlendirilmesi gerekmektedir. Bunun için farklı yöntemler geliştirilmiştir. Bu çalışmada mevcut bir yapının güçlendirilmesi ve farklı güçlendirme yöntemleri hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca örnek bir proje üzerinde yapının depreme karşı performans analizi yapılarak, güçlendirmeye ihtiyaç duyduğu anlaşılmış ve yapı farklı yöntemler ile güçlendirilerek analizler yapılmış, sonuçlar sunulmuştur. Kullanılan yöntemler maliyet açısından da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey is located in the Alp-Himalaya earthquake belt, which is one of the most active regions in term of earthquake risk in the world. The most parts of the Turkey are located in earthquake zones, and a large part of the population live in these regions. In other words, Turkey is constantly in danger of earthquakes. Turkey has experienced many earthquakes throughout the history. Our material and moral losses have been huge. The solution is unique. We have no choice other than to build an earthquake resistant structure. Investigation of the existing reinforced concrete building stock in Turkey and earthquakes showed us; concrete compressive strength is generally lower than today's earthquake regulations, transverse and longitudinal reinforcements do not meet the requirements of today's earthquake regulations. As a result of this, buildings have failed to resist against the forces that occur during the earthquake. Structures need to be strengthened in order not to encounter this kind of negativity during an earthquake. Different methods have been developed for this. In this study, information about the strengthening of an existing structure and different strengthening methods are given. In addition, it was understood that the strengthening of structures need performance analysis against earthquake on a sample project and should be strengthened by different methods. Analyzes and results were made presented. The methods used were also examined in terms of cost.