Solvent extraction studies for iron and chromium seperation
Demir ve kromun çözücü ekstraksiyonu ile saflaştırılması
  1. Tez No: 65487
  2. Yazar: AYŞIN ŞENAY AÇIKGÖZ (BATMAZ)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
III ÖZET Fe(HI) ve Cr (Di)' ün etkin biçimde ayrılması analitik kimyada önemli bir sorundur. Bu çalışmada Fe(HI) ve Cr(III)' ün sulu çözeltiden değişik organik çözücüler, değişken pH değerleri ve farklı kompleksleştirici ligandlar kullanılarak ayrılması incelendi. Bu metaller için dağılma oranlan ve ayırma etkinliği yukarıdaki faktörlere göre belirlendi ve etkin ayırma koşullan saptandı.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT The effective separation of Fe(III) and Cr(DI) is a difficult analytical problem. In this work the extraction and separation behaviour of Fe(lTI) and Cr(IH) from aqueous solutions using various organic solvents, and complexing agents has been investigated. The aqueous phase pH effect on the extraction was also studied. Their distribution ratios and the separation factors depending on these factors are determined. The efficient separation conditions were outlined.