Architectural instrumentalization of public buildings in the 21st century
21. yüzyılda kamu binalarında mimari araçsallaştırma
  1. Tez No: 913341
  2. Yazar: TAYLAN KABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ECE CEYLAN BABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Mimarlık antik çağdan günümüze iktidarın ve devletin politik gücünü ve ideolojisini yansıtmak için araçsallaştırılmıştır. Antik Roma İmparatorluğunda devasal ve anıtsal yapılar inşa edilmiş ve devletin otoritesi ve prestiji kamu binalarında veya kent giriş kapılarındaki mimari öğelerle kendisini göstermiştir. Benzer şekilde modern çağda ise 1930'ların Almanya, Rusya, İran ve Türkiye'si ise var olan ideolojiler doğrultusunda kamu binaları araçsallaştırılmıştır. Bu bağlamda, 20. yüzyılda yapılan kamu binalarının mimari yöntem ve temsil ettiği ideolojik anlamlar ile mimarlığın ideoloji, politika ve güç ile olan ilişkisi göze çarpmaktadır. 21.yüzyıla gelindiğinde ise araçsallaştırma farklı ideolojilerle kendisini göstermiş olup neoliberal düzenle kamu binaları yeniden şekillenmiştir. Burada var olan değişimler daha çok milliyetçi-muhafazakar dönüşümler olup kamu binalarında tarihselci ve milliyetçi unsurlarla kendisini göstermiştir. Günümüzde ise Türkiye'de 2000 sonrası inşa edilen kamu binalarında geleneksel Selçuklu-Osmanlı ve Türk evi mimarisini referans alan tarihselci üsluplar göze çarpmaktadır. Buradaki canlandırma yoluyla binalar üzerindeki mimari sembol ve biçimlerin kullanım yöntemiyle iktidarın ideolojisini yansıtılmakta ve binalar temsili anlamlar içermektedir. Bu sebeple bu tez 2000 sonrası Türkiye'de inşa edilen kamu binalarını ideoloji, politika ve güç ilişkisi çerçevesinde irdeleyerek buradaki mimari araçsallaştırmanın 20. yüzyıl kamu binaları ile 21. yüzyıl kamu binalarındaki mimari araçsallaştırmayı karşılaştırarak buradaki binaların biçimsel, sembolik ve temsili anlamları arasındaki benzer ve farklı yönlerini ortaya çıkarmayı ve mimarlık literatürüne katkı sunmayı hedeflemektedir. Bu bağlamda tezde kavramsal çerçeve oluşturulup mimarlık dışı alanlarda olmak üzere literatür taraması yapılmıştır. Buna ek olarak tezin kapsamı bağlamında 20. yüzyıl ve 21. yüzyıl mimarlık yaklaşımları ile kamu binaları örneklerle incelenmiş ve elde edilen bulgular ışığında 2000 sonrası Türkiye'deki kamu binaları ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since antiquity to the present day, architecture has been instrumentalized to reflect the political power and ideology of power and the state. In the ancient Roman Empire, gigantic and monumental buildings were constructed and the authority and prestige of the state was manifested through architectural elements in public buildings or at city gates. Similarly, in the modern era, in the 1930s Germany, Russia, Iran, and Turkey, public buildings were instrumentalized in line with existing ideologies. The architectural method and the ideological meanings represented by the public buildings constructed in the 20th century and the relationship of architecture with ideology, politics, and power stand out. In the 21st century, instrumentalization has manifested itself with different ideologies and public buildings have been reshaped with the neoliberal order. The changes here are mostly nationalist-conservative transformations and have manifested themselves with historicist and nationalist elements in public buildings. Today, post-2000 public buildings constructed in Turkey are characterized by historicist styles referencing traditional Seljuk-Ottoman and Turkish house architecture. Through the use of architectural symbols and forms on the buildings, the ideology of power is reflected and the buildings contain representational meanings. For this reason, this research aims to examine the public buildings constructed in post-2000 Turkey within the framework of the relationship between ideology, politics, and power, to compare the architectural instrumentalization in 20th-century public buildings with the architectural instrumentalization in 21st-century public buildings, to reveal the similarities and differences between the formal, symbolic and representational meanings of these buildings and to contribute to the architectural literature. In addition, within the scope of the thesis, 20th century and 21st century architectural approaches and public buildings were examined with examples, and in the light of the findings obtained, public buildings in Turkey after 2000 were analyzed.