Liman-hal köprülü kavşağı (Mersin) killi zeminlerin fore kazık ile iyileştirilmesi
Improvement of port-state bridge junction (Mersin) clay floors with fore pile
- Tez No: 654886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİDAYET TAĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Fore kazık ile zemin iyileştirme yönteminin son yıllarda kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Yapı temellerinin, üst yapıdan gelen yükleri emniyetle taşıyabilmesi, oturma koşulunun sağlanması gereklidir. Bazı zemin durumlarında zemin taşıma gücü açısından yeterli oturmaların aşılması ve farklı oturmaları önlemek için radye temellerin altına belirli sayıda kazıklar imal edilmekte ve söz konusu bu oturmaların karşılanmasında kazıklar önemli rol oynamaktadır. Temel tasarımı, zeminin mühendislik özelliklerine ve davranışına göre yapılmaktadır. Eğer zemin yapıdan gelen yükleri taşıyamıyor ya da bu yükler altında zeminde izin verilebilir miktardan fazla oturma meydana geliyorsa temel sisteminde yapılan değişiklikle bu sorun ortadan kaldırılabilir. Son yıllarda zeminle ilgili karşılaşılan sorunların çözümünde temel sistemindeki değişikliğe alternatif olarak zemin iyileştirme yöntemleri de tercih edilmeye başlanmıştır. Zemin iyileştirme işleminin amacı; zeminin taşıma kapasitesini arttırmak, oturmayı ve sıvılaşmayı engellemek, zemine mukavemet kazandırmak ve geçirimliliği azaltmaktır. Bu tez çalışması kapsamında Liman-Hal Köprülü Kavşağı (Mersin) killi zeminlerin fore kazık yöntemiyle iyileştirilmesi değerlendirilmiştir. Bu yöntemlerle zeminlerde meydana gelen oturmalar azaltılmış ve taşıma kapasiteleri arttırılmıştır. Araştırma kapsamında Mersin ilinde yapımı gerçekleştirilen Liman-Hal Köprülü Kavşağı zemin özellikleri incelenmiş olup; sondaj, saha etütleri ve laboratuvar deneyleri ile bulgulara ulaşılmıştır. Bu bilgiler kullanılarak köprü temel zemini fore kazık yöntemiyle ıslah edilmiştir. Uygulamanın ardından imal edilen kazıkların kalite kontrolleri amacıyla Kazık Yükleme Testi ve Süreklilik (Integrty) Testi yapılmıştır. Kolonlardan alınan karot numuneleri üzerinde de tek eksenli basınç testleri uygulanmıştır. Kazık Yükleme Testi sonucunda; servis yükünün %150' si olan yük altındaki oturma miktarı hesaplanmış olup minimum oturma gözlemlenmiştir. Testi gerçekleştirilen tüm kazıklardan alınan tüm kayıtlar normal olarak gözlemlenmiştir. Bu nedenle fore kazık uygulamasında hedeflenen kaliteye ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
The use of bored pile, ground improvement method has become very common in recent years. Building foundations must be able to safely carry loads from the superstructure and provide a seating condition. In some ground conditions, even in terms of ground bearing strength, a certain number of stakes are produced under the raft foundations in order to overcome the seating and prevent different seating and the stakes play an important role in meeting these seating. Its basic design is made according to the engineering properties and behavior of the ground. If the floor cannot carry the loads coming from the building or if there is a sitting on the floor under these loads, this problem can be eliminated with the change in the foundation system. In the last years, as an alternative to the change in the foundation system, ground improvement methods have been preferred to solve the problems encountered with the ground. The purpose of the soil improvement process; increasing the bearing capacity of the ground, preventing settling and liquefaction, adding strength to the ground and reducing permeability. In this thesis, bored pile method has been examined and explained in detail. With these methods, settlements occurring on the floors are reduced and their carrying capacities are increased. Within the scope of the research, the ground properties of Port-State Bridge Intersection, which was built in Mersin, were examined, and the findings were obtained through drilling, field studies and laboratory experiments. Using this information, the foundation of the bridge was improved by bored piling method. After the application, Pile Loading Test and Integrty Test were performed for quality control of the piles manufactured. Uniaxial pressure tests were also applied on the core samples taken from the columns. As a result of the Pile Loading Test; The sitting amount under load, which is 150% of the service load, was calculated and the minimum sitting was observed. All records from all stakes tested were normally observed. For this reason, the target quality has been reached in the application of bored piles.