Meyve-sebze suyu posa çıkarma ve ayıklama makinesinin mekatronik sistem tasarımı, prototip imalat ve analizi
Mechatronic system design, prototype manufacturing and analysis of fruit - vegetable juice and pulp extraction machines
  1. Tez No: 654889
  2. Yazar: CEMİL AKDENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYDAR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışmasında, meyve ve sebze suyu elde etme alanında kullanılacak meyve- sebze suyu, posa çıkarma ve ayıklama makinesinin mekanik tasarımı, yapısal analizleri ve deneysel analizlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Makinenin tasarım esnasında gerek duyulan performansı sağlaması açısından meyve ve sebzelerden su çıkartma işlemini sağlayacak olan palet sistemi 2 farklı şekilde tasarlanmış ve bu tasarımlar arasında performans değerlendirilmesi yapılmıştır. Performans değerlendirmesi yapılırken matematiksel denklemlerden yararlanıldığı gibi sonlu elemanlar yöntemi analizleri de yapılmış ve bu analizler için ANSYS yazılımı kullanılmıştır. ANSYS yazılımı ile paletler arasında performans değerlendirmesi yapmaya yönelik olarak rijid gövde analizleri, modal analizler, dinamik analizler ve çarpışma analizleri gerçekleştirilmiştir. Yine ANSYS yazılımı ile makinenin hazne kısmında statik analiz işlemi gerçekleştirilmiştir. Daha sonra paletlerde dönme esnasında oluşacak teğetsel ivme değerlerini belirleyip bu değerleri matematiksel denklemler kullanılarak elde edilen değerler ve ANSYS yazılımında rigid body dynamics modülü kullanılarak elde edilen değerler ile karşılaştırılıp doğruluklarını teyit edebilmek için deneysel analiz işlemi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to examine the mechanical design, structural analysis and experimental analysis of the fruit-vegetable juice extraction and sorting machine to be used in the field of fruit and vegetable juice extraction. The pallet system, Which Will provide the process of extracting Water from fruits and vegetables in order to provide the performance required during the design of the machine, Was designed in 2 different Ways and performance evaluation Was made among these designs. While evaluating the performance, not only mathematical equations Were used, but also finite element method analyzes Were made and ansys softWare Was used for these analyzes. Rigid body analysis, modal analysis, dynamic analysis and collision analysis Were carried out With ansys softWare to evaluate performance betWeen pallets. Again, With the ansys softWare, the static analysis process Was carried out in the chamber of the machine. Then, an experimental analysis process Was applied to determine the tangential acceleration values that Will occur during the rotation of the pallets and compare these values With the values obtained using mathematical equations and the values obtained using the rigid body dynamics module in ansys softWare to confirm their accuracy.