TBSA 2017 verileri kapsamında Türkiye'de meyve ve sebze tüketimi ve ilişkili etmenlerin incelenmesi
Fruit and vegetable consumption in Türkiye within the scope of TBSA 2017 data and examination of associated factors
- Tez No: 962537
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BEGÜM KALYONCU ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Bu çalışmada, Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması (TBSA) 2017 araştırmasına katılan 15 yaş ve üzeri bireylerin verileri kullanılarak, Türkiye'de meyve ve sebze tüketimi ve sosyodemografik, antropometrik, sağlık ve yaşam tarzı özellikleri ile besin güvencesizliği gibi ilişkili etmenlerin incelenmesi amaçlanmıştır. T.C. Sağlık Bakanlığı'ndan alınan izinle TBSA 2017 verileri kullanılarak yapılan bu çalışma Nisan-Temmuz 2025 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların besin tüketim sıklığı verileri kullanılarak meyve ve sebzeyi her gün tüketen ve her gün tüketmeyen bireylerin bağımsız değişkenlerle analizi yapılmıştır. Katılımcılar 15-18 yaş adolesan, 19-64 yaş yetişkin, 65 yaş ve üzeri yaşlı olmak üzere sınıflandırılmıştır. Meyve ve sebze tüketimi ve taze sıkılmış meyve suyu tüketimini etkileyen bağımsız faktörler lojistik analiziyle incelenmiştir. Besin güvencesizliğinin değerlendirilmesinde Besin Güvencesizliği Deneyimi Skalası (Food Insecurity Experience Scale) kullanılmıştır. Veriler IBM SPSS v23 ile analiz edilmiştir. Daha ileri yaş grubundaki katılımcıların her gün meyve ve sebze tüketme oranı daha fazladır.
Özet (Çeviri)
In this study, data from individuals aged 15 years and older who participated in the Türkiye Nutrition and Health Survey (TBSA) 2017 were used to examine fruit and vegetable consumption in Türkiye and its associations with sociodemographic, anthropometric, health, lifestyle characteristics, and food insecurity. With permission obtained from the Ministry of Health of the Republic of Türkiye, this study was conducted between April and July 2025 using TBSA 2017 data. Based on participants' food frequency consumption data, analyses were performed comparing individuals who consumed fruits and vegetables daily with those who did not, in relation to independent variables. Participants were categorized as adolescents (15–18 years), adults (19–64 years), and elderly (65 years and older). Independent factors affecting fruit and vegetable consumption, as well as fresh fruit juice consumption, were examined using logistic regression analysis. The Food Insecurity Experience Scale (FIES) was used to assess food insecurity. Data were analyzed with IBM SPSS v23. The results indicated that older participants had higher rates of daily fruit and vegetable consumption.