Power management system hardware based on scada systems
SCADA sistemi tabanında güç yönetim sistemi donanımı
- Tez No: 65491
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜNDÜZALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Günümüzde kompleks ve büyük tesislerin gözlenmesi ve kontrolü için SCADA sistemler kullanılır. SCADA sistemin özel bir uygulaması olan Power Management System de böyle bir tesise ait özel bir takım verilerin elde edilmesini ve kontrolünü sağlar. Bu özel veriler üç faz akım değerleri, üç faz voltaj değerleri, üç faz akım ve gerilimin RMS değerleri, harmonik analizinin yapılması gibi işlemleri içerir.Böyle bir sistem iki kısımdan meydana gelir. Birincisi bu gerekli verileri sahadan toplayacak ve kontrolü sağlayacak RTU adı verilen birimler, diğeride tesisteki kullanıcıya toplanan verileri iletecek, verilere göre çeşitli grafikler, raporlar, tablolar vs. sunacak bir Power Management yazılımıdır. Bu tezde Power Management sistem oluşturulması için gerekli olan mikroişlemci tabanlı RTU lann tasarlanması gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla kullanılacak olan RTU 'nun donanımı tasarlanıp, master durumundaki PC ile de uyumlu çalışıp gerekli işlemleri yapabilecek yazdım hazırlanmıştır. Böyle bir sistem ile bir güç merkezine ait üç faz akım, üç faz gerilim bilgileri mikroişlemci tabanlı RTU Tarla değerlendirilerek ve çeşitli hesaplamalar yapılarak (RMS değerlerinin hesaplanması, harmonic analizi yapılması) master durumdaki PC ye iletilir. Böyle bir sistem ile güç merkezlerinin gözlenmesi ve kontrolü sağlanarak akım ve voltajların ani yükselmesi, harmonik bozulmalar gibi problemlerin çözümü gerçekleştirilebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays it is necessary to use SCADA System on complex and large scale plant monitoring and controlling Power Management System that is a special application of SCADA, provides gathering and controlling some special data. These special data are 3-phase current values, 3-phase voltage values, RMS values of 3-phase current and voltage, calculating harmonic analyzes etc. This system consists of two parts. First one it is called RTUs which gathers necessary data and controls I/O units of RTUs, other one is Power Management Software which delivers gathered data related plant to operator and presents various graphics, tables, reports etc. In this theses, microcontroller-based RTU was designed for generating Power Management System. Having designed the hardware of RTU to be used on this purpose, the software that operates compatible to master PC and executes required operations has been prepared. Owing to such a system, 3-phase voltage and current information in power plant is delivered to master PC by evaluating in microcontroller-based RTUs (calculating of the rms values, harmonic analyzes). Such a system provides monitoring and controlling of the power central in plant. So, possibble problems like surges in voltage and current or harmonic distortions in plant, could be occurred can be solved.