A Microcontroller based PID controller,
Mikroişlemci denetimli PID kontrolör
- Tez No: 65492
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİNER UNGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Bu çalışmada mikroişlemci denetimli PID ( oransal - integral - türev ) kontrolör cihazı tasarlanmıştır. Tasarım Dallas DS5000 mikroişlemcisi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen kontrollör denetlenen proces'in özelliklerine göre ayarlanabilecek esnekliğe sahiptir. Tarama hızı process 'in özelliğine göre değiştirilebilir. Kontrol değişkeni standart alam sinyalidir. Çıkış, röle çıkışı veya analog çıkış şeklinde seçilebilir. Isıtma veya soğutma sistemlerine göre direct veya inverse acting seçimi yapılabilir. Integral etki sınırlaması ve mod değişimlerinde bumpless transfer sağlanmıştır. PC bağlantısı için RS232 seri port, printer bağlantısı için ise paralel port mevcuttur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, a microcontroller based PID ( proportional - integral - derivative ) controller has been designed. We realized the controller with a Dallas DS5000 single chip microcontroller. The designed controller is flexible and easy to change configuration according to the process specs. It operates with a configurable cycle time. Process signal is connected as standard current signal. The correcting variable is switching relay output or continuous output. Control characteristic is reversal, direct or inverse action can be selected at configuration level. Anti reset windup and bumpless transfer between automatic and manual mode is provided. Communication with the host computer is RS-232 standard and parallel port also realized for printer output.