Tekirdağ koşullarında toprak nem profilinin SWAP modeli ile tahmin edilmesi
Modellin soil moisture profile under Tekirdag conditions using SWAP model
- Tez No: 258700
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KONUKCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışma Tekirdağ koşullarında asma ve ayçiçeği bitkilerinin sulanan ve kuru koşullarda SWAP modeli ile toprak nem profilinin tahmin edilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla ayçiçeği ve asma bitkisi ile yapılan tarla çalışmaları ile elde edilen veriler SWAP modeli ile hesaplanan model ile karşılaştırılmıştır. Modelde girdi olarak bitki yetiştirme sezonundaki iklim parametreleri ve toprak-su ilişkilerini ifade eden katsayılar (su içeriğinin bir fonksiyonu olarak matrik potansiyel ve hidrolik iletkenlik, toprağın nem sabiteleri) kullanılmıştır. Çıktı olarak ise toprak profilinin her 10 cm derinliği için üçer günlük ara ile nem değerleri simüle edilmiştir. Nem değerlerine bağlı olarak bitki su tüketimi hesaplanmıştır. Hesaplanan değerler ile simüle edilen değerler karşılaştırıldığında kabul edilebilecek bir düzeyde ilişki bulunmuştur. Her iki bitki için de kuru koşullardaki uyum daha iyi bulunmuştur. Sulu koşullardaki uyumun nispeten zayıf olmasının nedeni tarla çalışmalarında nem takibinin onar günlük ara ile yapılmış olmasında kaynaklanmıştır. Modelin kullanılabileceğine dair veriler tesbit edilmesine karşılık, özellikle modeli test etmek amacıyla düzenlenen tarla çalışmalarıyla birlikte değerlendirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to predict soil moisture profile of sunflower and viticulture under Tekirdag conditions for rainted and irrigated conditions using SWAP model. With this aim, results from the field studies of sunflower and viticulture were compared with the simulated ones. The climatic data during the growth season and soil-water related parameters (matric potential and hydraulic conductivity as a function of soil moisture and soil water constants) were the model input. Soil moisture data for 10 cm intervals along the profile every 3 days were the model output. The water consumption was calculated from the soil moisture profile. In general, model simulation data were reasonable agreed with the measured data while there was better agreement under rained condition for both crops. The poor agreement under irrigated conditions was attributed limited number of soil moisture measurements (ten-day intervals) in the field studies. While the model promises, field studies specifically conducted to test the model are suggested.