İç mimarlık eğitiminde oyun-tabanlı sürdürülebilir proje süreci tasarımı
Game-based sustainable project process design in interior architecture education
- Tez No: 654916
- Danışmanlar: PROF. DR. RUŞEN YAMAÇLI
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Konut mekanlarının, iç mimarlık faaliyetleri kapsamında her aşamasının doğru ve sürdürülebilir bir şekilde tasarlanması; hem günümüz hem de gelecek nesiller için önemlidir. Bu tez çalışması kapsamında iç mimarlık öğrencilerinin sürdürülebilirlik konularında bilgi düzeyini artırmayı hedefleyen oyun tabanlı bir uygulama geliştirilmiştir. İç mimarlık eğitimine yöntem önerisi bakımında katkı sağlamayı hedefleyen bu tez çalışmasında tasarlanan uygulama; eğitlence kavramı üzerinden iç mimarlık öğrencilerine gelecek meslek yaşamlarının bir simülasyonunu yaşatmakta ve onları araştırmaya sevk etmektedir. İç mimarlık öğrencilerinin sürdürülebilirlik bilgisini eğlenerek edinmelerinin sağlanması amacıyla geliştirilen bu yöntem, eğitlence kavramı üzerinden rol yapma tekniklerinin kullanılmasını içermektedir. Tasarım sürecinde nesnel ve gerçekçi bir yaklaşımın oluşturulması için Türkiye'de geliştirilmiş bir sürdürülebilir bina değerlendirme sistemi sürece dahil edilmiştir. Oyun-tabanlı uygulamalar kapsamına alınabilecek Arı Oyunu; yoğun araştırma gerektiren bir sürece eğlenceli ve rekabetçi bir katkı sağlamaktadır. Sonuç olarak; konuyla ilgili bilgi artışının desteklenmesinin, eğlence ile eğitimin birleştirilmesinin ve mekan tasarımcılarının çevre, ekonomi ve sosyal ilişkiler bağlamında sorumluluklarının vurgulanmasının gelecek için önemi ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
Accurate and sustainable design of every stage of residential spaces within the scope of interior architecture activities that is important for both present and future generations. Within the scope of this thesis, a game-based application was developed that aims to increase the knowledge level of interior architecture students on sustainability issues. The application designed in this thesis aiming to make a method proposal to interior architecture education. Through the concept of edutainment, this method provides students to experience of simulation of their professional life in the future and encourages them to research. This method, which was developed to ensure that interior architecture students acquire sustainability knowledge with fun, involves the use of role-playing techniques through the concept of edutainment. In order to establish an objective and realistic approach; it has been involved in the design process of a sustainable building rating system developed in Turkey. This method which could be said a kind of game-based appllication can be named as Bee Game. It makes a fun and competitive contribution to a research-intensive project process. As a result; The importance for the future of supporting the increase in knowledge on the subject, combining entertainment with education, and emphasizing the responsibilities of space designers in the context of environment, economy and social relations are revealed.