Bezelye bitkisinde farklı dönemlerde ve dozlarda uygulanan yaprak gübresinin verim ve unsurları üzerine etkisi
The effects of foliar fertilizer applied in different periods and doses on yield and its components
  1. Tez No: 654926
  2. Yazar: MÜNİRE İŞBİLİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇÖLKESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu araştırma; 2019 yılında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma İstasyonu' nda yürütülmüştür. Çalışmada bezelye bitkisine farklı dönemlerde (çıkış sonrası, çiçek öncesi, bakla olum ) ve dozlarda (90 cc/da,180 cc/da) uygulanan yaprak gübresinin verim ve verim unsurları üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada materyal olarak Reyna bezelye çeşidi kullanılmış olup; yaprak gübresi olarak 5-25-0 (makro besinli katı yaprak gübresi) uygulanmıştır. Deneme Tesadüf blokları Deneme Desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulmuştur. Çalışmada; farklı gelişme dönemleri ve dozlarında uygulanan yaprak gübresinin bezelye bitkisinde bitki boyu, dal sayısı, bitkide bakla sayısı, bitkide tane sayısı, bitkide tane ağırlığı üzerine etkisi istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur. Ancak araştırmada temel unsur olan tane verimi açısından, gübre uygulamaları arasındaki fark istatistiksel olarak önemli bulunmuş olup, toprağa gübre uygulamada 3N, 6P dozu (142.83 kg/da) en yüksek verime sahip olmuştur. Bunla birlikte aynı istatistiki grupta yer alan, çıkış sonrası uygulama 90 Dozu (137.77 kg/da), çiçeklenme öncesi uygulama 90 dozu (136 kg/da), bakla olum döneminde uygulama 90 dozu (138.27 kg/da), bakla olum döneminde uygulama 180 dozu (135.67 kg/da) ve toprağa uygulama 6N, 12P dozu (139.5 kg/da) uygulamalarının da tavsiye edilebileceği söylenebilir ancak denemenin en az bir yıl daha yapılması yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out inKahramanmarasSutçuImam University Field Crops Department Research Area in 2019 year. It was aimed to determine the effects of leaf fertilizer to pea plant on yield and yield componentsin different periods (post-emergence, pre-flower, pod maturity) and doses (90 cc/da, 180 cc/da). The variety of Reyna peas was used as in the study; 5-25-0 (solid foliar fertilizer with macro nutrients) was applied as a foliar fertilizer. In the research randomized complete block design (RCBD) was used withthree replications according In the study; the plant height, branch number, pods number per plant, seed number per plant, grain weight per plant were found to be statistically insignificant. However, the difference between the fertilizer applications was found to be statistically significant in terms of the seed yield, which was the main element in the study, and the 3N, 6P soil fertilizer application had the highest seed yield (142.83 kg/da). On the other hand, in the same statistical group, post-emergence application 90 dose (137.77 kg/da), pre-flowering application 90 dose (136 kg/da), application in pod maturity period 90 dose (138.27 kg/da), application in pod maturity period 180 (135.67 kg/da) and 6N, 12P soil fertilizer application dose (139.5 kg/da) applications may also be recommended. On the other hand, it would be beneficial to do the experiment for at least another year.