Etkin emzirme eğitimi alan postpartum depresyonlu anne bebeklerinin doğum sonrası ilk iki aylık dönemde antropometrik ölçümlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the anthropometric measurements of postpartum depressed moms who receive effective breastfeeding training in the first two-month period after the birth
  1. Tez No: 654927
  2. Yazar: HACER HİCRAN MUTLU
  3. Danışmanlar: UZMAN MÜFERET ERGÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Family Medicine, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Psikiyatrik hastalıkların görülme sıklığı, kadınların doğurganlık çağında diğer yaşam dönemlerine oranla kısmen artmaktadır. Gebelik ve postpartum döneminse,ruhsal hastalık görülme sıklığındaartıştan çok, hastalığın alevlenmesi ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Buna göre, gebelik ve postpartum dönem pek çok kadın için anksiyete bozukluğu, depresyon, yeme bozukluğu ve psikoz gibi psikiyatrik hastalıklara yatkınlığın arttığı bir dönem olabilmektedir. Gebelik sürecinde bedendeki fizyolojik değişiklikler, cinsel ilgideki değişiklikler ve doğumla ilgili anksiyete, duygudurum değişikliğine katkı sağlayabilir. Bunun yanında gebelikte görülen somatik yakınmalar, depresyon ve anksiyete belirtileri hekimlerce genellikle gebelikle ilgili hormonal ve fiziksel değişikliklere bağlanmakta ve sıklıkla daha az teşhis edilebilmekte ve buna bağlı olarak da tedavileri aksamaktadır. Daha önceden hastalık öyküsü bulunan kadınların hamilelik ya da postpartum döneminde bu hastalıkların alevlenme riski bulunmaktadır. Ayrıca bu dönemlerde bazı psikiyatrik bozuklukların tedavileri değişebilmekte veya ilaç dozlarında değişikliğe gidilmesi gerekliliği ortaya çıkabilmektedir. Bu dönemdeki psikiyatrik hastalıklarla ilgili çalışmalarınçoğunun son yıllarda gerçekleşmesinden dolayı klinisyenlerin bu dönemdeki bireylere yaklaşımına yönelik bilgi oldukça sınırlıdır.Tedavisi ihmal edilen bu ruhsal bozuklukların anne-çocuk ilişkisinin ciddi olarak bozulması ile sonuçlandığı göz önüne alındığında, bu konuya duyarlılık ile yaklaşılmasının gerektiği açıktır.Bu derlemede gebelik ve postpartum dönemde sık karşılaşılan psikiyatrikhastalıklar konusunda makaleler gözden geçirilerek, bu hastalıkların tanısı, müdahale yöntemleri ve tedavi konularında klinisyenlere önerilerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Psychiatric disorders are common at women during particularly their reproductive years, when compared to other life periods. It is believed that, pregnancy and postpartum period is not associated with increased incidence of any mental disorder, but the severity of the disorder. Accordingly, pregnancy and postpartum periods may be a time of increased susceptibility to psychiatric disorders such as anxiety disorder, depression, eating disorder and psychosis. Physiological changes in the body during pregnancy, changes in sexual interest and birth-related anxiety might contribute to mood changes. Besides, somatic complaints, depression and anxiety symptoms seen in pregnancy are frequently linked to pregnancy-related hormonal and physical changes and can be less commonly diagnosed by physicians, consequently therapies are being delayed. During the pregnancy or postpartum periods of women with a prior history of disease, there is an increased risk of exacerbation of these diseases. Additionally during these periods, the treatment of certain psychiatric disorders may change or the necessity of amendment in drug doses may arise.Because studies about the psychiatric disorders in this period have been done in recent years, clinicians have limited data about approaching to the individuals in this period. Given that the neglected therapy of these disorders results in severe impairment of the mother-baby relationship, it is clear that the issue should be approached with sensitivity. In this review, articles about common psychiatric disorders during pregnancy and postpartum period have been reviewed and suggestions to clinicians about identifying, interventionsand treatments of these disorders are being made