Farklı organik gübrelerin bezelye bitkisinde (Pisum sativum L.) toprak ve yapraktaki besin elementi üzerine etkisi
Effect of different organic fertilizers on soil and leaf nutrients in pea plant (Pisum sativum L.)
- Tez No: 660620
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULCENAP CEVHERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, bezelye bitkisinde (Pisum sativum L.) farklı organik gübrelerin toprak ve yapraktaki besin elementi üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmamızda organik toprak kullanılmıştır. Gübre olarak, 5 tane farklı organik gübre (yarasa, solucan, güvercin, tavuk ve çiftlik gübresi) kullanılmıştır. Azot eksikliğini giderebilmek için topraklara DAP (3 gr) verilmiştir. Kullanılacak organik gübreler % 0, %1 , % 2, %4 oranlarında ayrı ayrı topraklara uygulanmış ve karıştırılmıştır. Her uygulama 3 tekerrürlü çalışılmıştır. 5 gübre uygulaması, 4 gübre dozu, 3 tekrarlı ekim olacak şekilde 60 adet saksıya ekim yapılmıştır. Farklı organik gübrelemenin bezelye bitkisinde etkisini görebilmek için bitki besin elementlerinin (Al, B, Ca, Cu, Fe, K, Mg, Mn, Na, P, Zn) toprak analizi, yaprak analizi ve gübre analizleri yapılmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına bakıldığında, organik gübre kullanımıyla bezelye bitkisinin gelişiminde bir artış gözlenmiştir. Fakat farklı gübrelerde ve bu gübrelerin farklı dozlarında bezelye bitkisi farklı büyüme ve gelişme seyri olduğu gözlenmiştir. Organik gübreler bakımından bezelye bitkisinde en verimli olan gübre, yarasa gübresi olduğu belirlenmiştir. Toprak analizindeki besin elementleri bakımından en yüksek değerde çıkan gübre ve dozu, yarasa gübresi %1, en düşük olan gübre ve dozu solucan gübresi %2'dır. Yaprak analizinde besin elementleri bakımından en yüksek değerde çıkan gübre ve dozu, solucan gübresi %4, en düşük olan gübre ve dozu çiftlik gübresi % 2 ve %4'dır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of different organic fertilizers on the nutrient element in the soil and leaves of the pea plant (Pisum sativum L.) was investigated. Organic soil was used in our study. As fertilizer, 5 different organic fertilizers (bat, worm, pigeon, chicken and farm manure) were used. DAP (3 g) was given to the soils in order to eliminate the nitrogen deficiency. Organic fertilizers to be used were applied and mixed separately on the soils at the rates of 0%, 1%, 2%, 4%. Each application was studied in 3 repetitions. 5 fertilizer applications, 4 fertilizer doses, 3 repetitive plantings were planted in 60 pots. Soil analysis, leaf analysis and fertilizer analysis of plant nutrients (Al, B, Ca, Cu, Fe, K, Mg, Mn, Na, P, Zn) were made in order to see the effect of different organic fertilization on pea plants. Considering the analysis results, an increase was observed in the growth of pea plant with the use of organic fertilizers. But in different fertilizers and different doses of these fertilizers, it has been observed that the pea plant has a different growth and development course. In point of organic fertilizer, it has been determined that tü most fertile fertilizer for pea planet is bat manure. In terms of nutrients in soil analysis, the highest fertilizer and its dose is bat manure 1%, the lowest fertilizer and worm fertilizer dose is 2%. In foliar analysis, the highest fertilizer and its dose in terms of nutrients, worm fertilizer 4%, the lowest fertilizer and farm manure 2% and 4%.