Determination of using possibilities of different nano particles for seed coating and priming
Farklı nano partiküllerin tohum kaplama ve priming amacıyla kullanım olanaklarının belirlenmesi
- Tez No: 654948
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Genetik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Tohum kalitesini ve gücünü yükseltmek için en sık kullanılan teknikler arasında priming ve kaplama yöntemleri bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında, domates, mısır ve fasulye tohumlarının, KNT, TiO2 ve SiO2 nanopartikülleri kullanılarak, nanopriming yöntemi ile iyileştirilmesi hedeflenmiştir. Laboratuvar koşullarında nanopriming uygulanan tohumların çimlenme ve güç analizleri yapılmış ve bu tohumlardan gelişen bitkilerin gelişimi incelenmiştir. Ayrıca seçilen konsantrasyonlardaki nanopriming uygulamarı seraya taşınmış ve bu uygulamaların verim ve bitki üzerindeki fizyolojik etkileri incelenmiştir. Tüm bu veriler ışığında belirtilen nanopartiküllerin kitosan, jelatin ve aljinat polimerleri kullanılarak tohum kaplamada kullanılabilirliği araştırılmıştır. Son olarak da nanopriming tekniğinin domates ve mısır tohumlarının kuraklık ve tuzluluk stresine karşı cevaplarına olan etkisi incelenmiştir. Nanopriming uygulamaları domates, mısır ve fasulye tohumlarının gücünü arttırmıştır. Ayrıca, nanopartiküllerin bitki içerisinde farklı bölgelere, özellikle bitkinin yenilebilir kısımlarına, taşınmadığı gözlenmiştir. TiO2 kuraklık stresi altında bitki cevabını en çok arttıran nanopartikülken, CNT tuzluluk stresinde bitki toleransını güçlendirmiştir. CNT nanoprimin uygulamasının domates bitkiciklerinde MDA içeriğini düşürürken prolin ve H2O2 içeriğini arttırdığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Priming and coating are the most common ones among these techniques. In the current study, it is aimed to improve the quality of tomato, maize and bean seeds by nanopriming of seeds by CNT, TiO2 and SiO2 nanoparticles. In this context, germination and vigor analysis were conducted of these seeds under laboratory conditions and development of seedlings, grown from nanoprimed seeds, was examined. Besides, the selected concentrations of nanopriming were transferred to greenhouse conditions and the effect of applications on crop yield and physiological properties of plants were observed. In addition to these, the translocation of nanoparticles in plant was monitored. In the light of these data, the usability of determined nanoparticles for seed coating by chitosan, gelatin and alginate was searched. Finally, the effect of nanopriming technique on response of tomato and maize seeds to drought and salinity stress was examined. Nanopriming techniques improved the seed vigor of tomato, maize and bean seeds. Besides, the nanoparticles did not translocate the other parts of the plants, especially edible parts. When the TiO2 improve the drought stress tolerance of plants, CNT increased the salinity stress tolerance. The MDA content of tomato seedlings decreased by CNT nanopriming, when proline and H2O2 content was increased.