Sıçanlarda epinöral yapışıklığın önlenmesinde kafeik asit fenetil ester (CAPE)'in etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of cafeic acid phenethyl ester (CAPE) on the prevention of epinoral adhesion in rats
- Tez No: 654949
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KONURALP İLBAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş ve amaç: Periferik sinir cerrahisi sonrası en sık yaşanan problemlerden biri perinöral skar formasyonlarıdır. Bu durum cerrahi başarıyı etkileyerek uzun dönemde ciddi ağrı ve nörolojik sekellere neden olmaktadır. Bu çalışmada amaç perinöral skar oluşumunu azaltılmasında topikal CAPE kullanımının etkilerinin makroskopik, histopatolojik ve ağrı eşiği değerlendirilmesi yönlerinden incelenmesidir. Gereç ve yöntem: Bu çalışma yirmi adet Wistar albino sıçanları ile üç deney ve bir kontrol grubu oluşturularak yapıldı. Her gruptaki sıçanların siyatik sinirleri iki taraflı olarak ortaya konuldu. Böylece her grup için on adet siyatik sinir elde edilmiş oldu. Siyatik sinirlere çevre kas dokularıyla birlikte tekrarlayan fırça hareketiyle abrazyon yaralanması oluşturuldu. Kontrol grubunda salin, bir deney grubunda HA ve kalan iki deney grubunda ise artan dozda CAPE 5 dk süre boyunca topikal olarak uygulandı. Cerrahi işlemlerden dört hafta sonra sıçanlara Hot plate testi yapıldı. Sonrasında sakrifiye edilen sıçanlarda makroskopik ve mikroskopik değerlendirimeler yapıldı. Bulgular: Her dört grupta da cilt ve fasya kavitesinin kapanmasında anlamlı farklılık yoktu. Her dört grupta da nörolojik defisit ya da yan etki saptanmadı. Makroskopik ve mikroskopik değerlendirmelerde, perinöral skar doksu CAPE gruplarında ve HA grubunda kontrol grubuna göre daha az olduğu saptandı. Ayrıca bütün parametrelerde CAPE 2 grubunda HA ve Kontrol gruplarına karşı anlamlı derecede daha az yapışıklık tespit edildi. Hot plate testi ile değerlendirmelerde ağrı eşiği CAPE 1 grubunda yalnızca kontrol grubuna karşı anlamlı düşük bulunmasına karşın, CAPE 2 grubunda ise hem kontrol hem de HA gruplarına karşı anlamlı derecede düşük bulundu. Sonuç: Periferik sinir cerrahisi sonrası oluşan perinöral yapışıklıkları azaltmak amacıyla yapılan çalışmamız, topikal CAPE kullanımının HA kullanımına göre daha etkili olduğu sonucunu göstermiştir. CAPE, uygulama kolaylığı, fiyatı ve kolay elde edilebilirliği sayesinde klinik uygulamalarda kullanılabilir. Ancak, bu maddenin klinik kullanımı için, farklı dozlarla yapılacak ve doz-etki ilişkisini gösterecek yeni çalışmalar gereklidir.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Perineural scar formations are one of the most common problems after peripheral nerve surgery. This situation affects surgical success and causes serious pain and neurological sequelae in the long term. The aim of this study is to examine the effects of topical CAPE use in reducing perineural scar formation in terms of macroscopic, histopathological and pain threshold evaluation. Materials and methods: This study was carried out with twenty Wistar albino rats by forming three experimental and one control group. The sciatic nerves of the rats in each group were exposed bilaterally. Thus, ten sciatic nerves were obtained for each group. Abrasion injury was created with repetitive brush movement to the sciatic nerves with the surrounding muscle tissues. Saline in control group, HA in one experimental group and increasing dose of CAPE in the remaining two experimental groups were applied topically for 5 minutes. Hot plate test was applied to rats four weeks after the surgical procedures. Afterwards, macroscopic and microscopic evaluations were made on the rats that were sacrificed. Results: There was no significant difference in closure of the skin and fascia cavity in all four groups. Neurological deficits or side effects were not found in all four groups. In macroscopic and microscopic evaluations, perineural scar tissue was found to be less in the CAPE groups and in the HA group compared to the control group. In addition, in all parameters, significantly less adhesion was detected in the CAPE 2 group against the HA and control groups. In the evaluations with the hot plate test, the pain threshold was found to be significantly lower in the CAPE 1 group compared to only the control group, while it was significantly lower in the CAPE 2 group compared to both the control and HA groups. Conclusion: Our study, which was carried out to reduce perineural adhesions after peripheral nerve surgery, showed that the use of topical CAPE is more effective than HA. CAPE can be used in clinical applications thanks to its ease of application, price and availability. However, for the clinical use of this substance, new studies with different doses are required to show the doseeffect relationship.