Multiobjective programming in production planning : An application in a boiler manufacturing company
- Tez No: 65496
 - Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET ÖĞÜT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
 - Yıl: 1997
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu tez, kat kaloriferi kazanı üreten bir işletme için çok amaçlı bir üretim planlama modeli sunmaktadır. Fazla mesaili üretim miktarı minimizasyonu, kar maksimizasyonu ve masraf minimizasyonu amaçlarım dikkate alan, farklı tür kazanlar için optimum üretim düzeyini bulan bir model geliştirilmiştir. Üretim aylık olarak (ünite/ay) ifade edilmektedir. Amaçların amaç fonksiyonundaki öncelik seviyeleri değiştirilerek alternatif üretim planlan oluşturulmuştur. Problemin çözümü için ardışık doğrusal amaç programlama metodu ve LINDO adlı yazılımın Hyper (5.3) versiyonu kullanılmıştır. Modeli kurmak için gerekli olan veriler, YAĞMUR TEKNÎK Metal Sanayi Şirketi'nde yapılan araştırmalar sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This paper presents a multiobjective production planning model for a boiler manufacturing plant. A model is developed to determine the optimal production levels for the different types of boiler, which takes into consideration the goals of minimizing the overtime production quantity, maximizing the profit, and the minimizing the cost. Production is expressed in units per month. Alternative production plans are generated by changing the priority rankings of the goals in the achievement function. The sequential linear goal programming method (SLGP) is utilized to obtain the results. In order to generate solutions the Hyper version of LINDO (rel. 5.3) software is used. The necessary data to build the model was obtained during the field studies in YA?MUR TEKNİK Metal Ind. Co.